Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

Trzaskowski o likwidacji CBA: dalej będziemy ścigać korupcję

Autor. Służby specjalne/gov.pl / Sejm RP🇵🇱 (@KancelariaSejmu)/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

„Wszystkie funkcje CBA zostaną przejęte przez policję, w związku z tym, dalej będziemy ścigać korupcję i to w sposób w pełni zdeterminowany” - powiedział Rafał Trzaskowski wiceszef Platformy Obywatelskiej. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi likwidacji Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zapisanej m.in. w podpisanej przez liderów Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050 i Lewicy umowy koalicyjnej.

Reklama

Jednym z postanowień zapisanych w dokumencie jest likwidacja Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Według umowy zasoby i kompetencje CBA mają zostać przekazane do innych służb, m.in. do pionu zwalczania przestępstw korupcyjnych w Centralnym Biurze Śledczym Policji. „Dzięki temu wzmocniona będzie walka z korupcją, całkowicie porzucona przez poprzednią władzę” – podkreślono w umowie. W dokumencie dodano, że obywatele mają też zyskać prawo do „informacji o zainteresowaniu nimi ze strony służb, w szczególności informacji o prowadzonej wobec nich kontroli operacyjnej”.

Reklama

Czytaj też

Reklama

O likwidację Centralnego Biura Antykorupcyjnego został zapytany prezydent Warszawy i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. „Wszystkie funkcje CBA zostaną przejęte przez policję, w związku z tym, dalej będziemy ścigać korupcję i to w sposób w pełni zdeterminowany” – powiedział Trzaskowski.

„Natomiast CBA zostało skrajnie upolitycznione, więc niestety ta instytucja została ośmieszona, ubolewam nad tym. Oczywiście, przyszły rząd zrobi wszystko, żeby walczyć z korupcją, tylko trzeba po prostu pozostawić to w rękach profesjonalistów, w rękach policjantów, którzy są niezależni, a nie ludzi, którzy kreują się tylko i wyłącznie swoimi politycznymi sympatiami” - dodał prezydent Warszawy.

Czytaj też

W obronie CBA stanął m.in. zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, który ocenił, że likwidacja CBA jest szkodliwa „przede wszystkim dla państwa polskiego”. „Nie mam cienia wątpliwości, że likwidacja takiej służby jak CBA spowoduje realne szkody w naszym państwie” – mówił Stanisław Żaryn.

Centralne Biuro Antykorupcyjne funkcjonuje od 2006 roku. W jego skład wchodzą 23 jednostki organizacyjne, w których pracuje ponad 1,3 tys. funkcjonariuszy i pracowników cywilnych.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze