Centralne Biuro Antykorupcyjne
Stanowisko za 50 mln złotych. CBA zatrzymuje byłego wiceprezesa UDT
Jak informuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, agenci z rzeszowskiej Delegatury CBA zatrzymali w Warszawie b. wiceprezesa Urzędu Dozoru Technicznego, na Podkarpaciu b. funkcjonariusza Policji, a na Śląsku specjalistkę w dziedzinie pozyskiwania dotacji. Zatrzymania to efekt śledztwa związanego z Agencją Rozwoju Przemysłu, które CBA prowadzi już od 2016 roku.
Jak zaznacza CBA, prowadzone postępowanie jest wielowątkowe i dotyczy popełniania przestępstw polegających mi.in. na powoływaniu się na wpływy. Zgromadzony materiał dowodowy dotyczy także wyłudzeń dofinansowania stanowiącego mienie wielkiej wartości, podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu spraw w instytucjach dysponujących środkami publicznymi, składania obietnic udzielania korzyści majątkowych i przyjęcia takich obietnic, przekroczenia uprawnień i bezprawnego ujawniania przez funkcjonariusza informacji oraz wręczenia i przyjęcia łapówek.
Wg ustaleń agentów CBA były policjant powoływał się na wpływy w lokalnej prokuraturze, a za pieniądze miał załatwić korzystne rozstrzygnięcie śledztwa w sprawie karnej. Specjalistka w dziedzinie pozyskiwania dotacji pracowała dla firmy, która przedłożyła w Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości poświadczające nieprawdę dokumenty dotyczące sfinansowania projektu o wartości 15 mln zł. Kobieta miała brać, zdaniem CBA, „czynny i kluczowy udział w wytworzeniu tej dokumentacji”.
Zatrzymany przez CBA były wiceprezes Urzędu Dozoru Technicznego, wg ustaleń agentów Biura przyjął korzyść majątkową w postaci wysokiego stanowiska w prywatnej spółce – tuż po zwolnieniu z UDT został wiceprezesem jednej z czołowych polskich firm teleinformatycznych. Samego prezesa tej spółki agenci CBA zatrzymali już w wcześniej w innym wątku tego śledztwa.
W zamian za stanowisko b. wiceprezes UDT miał powoływać się na wpływy i podjąć się załatwienia sprawy na korzyść spółki - umorzenia ok. 50 mln zł kar umownych naliczonych przez GITD w związku z umową na montaż w pojazdach inspektoratu mobilnych urządzeń rejestrujących.
Postępowanie prowadzi Delegatura CBA w Rzeszowie, a nadzoruje Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie.
Czynności trwają, a funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego nie wykluczają kolejnych zatrzymań i powiększenia listy zarzutów.
CBA/DM