ABW zatrzymała mężczyznę, który miał "inicjować działalność szpiegowską na rzecz Rosji"

25 listopada 2021, 09:28
ABW, agencja bezpieczeństwa wewnętrznego, fot. gov.pl
Fot. gov.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała polskiego obywatela, podejrzewanego o inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji oraz o działanie na szkodę polskich interesów – poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. 66-letni mężczyzna nie przyznał się do zarzutów.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Radosława S., który usłyszał zarzuty i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany. Zatrzymanie to ma związek z aresztowanym w maju 2021 roku Marcinem K. podejrzanym o prowadzenie działalność na rzecz obcego wywiadu - przekazał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn zaznaczył, że sprawa jest rozwojowa, a znaczna część materiałów tego śledztwa ma niejawny charakter.

Materiał dowodowy i czynności procesowe wykonane w śledztwie wskazują, że zatrzymany 66-letni obywatel Polski jest podejrzany o inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Zatrzymany 66-latek wspierał działalność szpiegowską na rzecz rosyjskiego wywiadu FSB i działał na szkodę interesów Rzeczypospolitej Polskiej.

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych 

Jak wynika z przekazanych informacji, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w niedzielę 21 listopada. Żaryn podał, że w trakcie przeszukania mieszkania zatrzymanego "zabezpieczono rzeczy i dokumenty, które uzupełniają obszerny materiał dowodowy". "Mężczyzna nie przyznał się do stawianych mu zarzutów" - dodał.

"Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił Radosławowi S. zarzut ułatwienia prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikowany z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 130 par. 1 kodeksu karnego. Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa wynika, że podejrzany pomagał Marcinowi K., któremu w maju 2021 roku prokurator przedstawił zarzut działania na rzecz obcego wywiadu" - podał dział prasowy PK. Radosławowi S. grozi do 10 lat pozbawienia wolności. 

Jak zaznaczył w komunikacie dział prasowy PK, "z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa jak również grożącą mu wysoką karę prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania". Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące. 

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez departament postępowań karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie pod nadzorem mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji PK. Sprawa dotyczy przestępstw szpiegostwa - brania udziału przez ustalonych obywateli RP i Federacji Rosyjskiej w działalności rosyjskiego wywiadu FSB przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Wcześniej - w maju ABW zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa 43-letniego Polaka, który miał współpracować ze służbami specjalnymi Rosji i przyznał się do winy. Miał on realizować zadania zlecone przez Rosjan, w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o polskich podmiotach i obywatelach. Dane te - w ocenie ABW – miały istotne znaczenie dla działań rosyjskich na terenie Polski i na szkodę naszego kraju.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Fanklub Daviena i GB
piątek, 26 listopada 2021, 22:36

Będzie z tego taki sam skandal i kompromitacja polskich specłużb jak po bezprawnym aresztowaniu i oskarżeniu asystenta posła Gruszki... :D

Naiwny
piątek, 26 listopada 2021, 21:45

Jozef - ma Pan rację. Ale nie tylko celebryci i posłowie. Wystarczy poczytać wpisy na tym forum - działający na szkodę przy najświętrzej RP to co najmniej co drugi forumowicz. Jak się dobrze zastanowić to Ja też. Wszystkich Nas do kicia a najlepiej od razu rozstrzelać.

Jozef
piątek, 26 listopada 2021, 00:03

Wielu poslow i celebrytow wyraza antypolskie poglady, obraza WP, itp. co moze rowniez byc finansowane przez FSB. ABW powinna sie sie tym poslom i celebrytom bardzo dobrze przyjrzec w celu zlikwidowania V kolumny w Polsce. Pozdrawiam.

zuza
wtorek, 30 listopada 2021, 16:05

Jan Wladyslaw Pluszkiewicz Twoja bezczelność Stoltenberg i niewyobrażalne chamstwo odbiera mowę. Pytam się norweski łajdaku, kanalio pozbawiona wstydu. Od 70 lat mordercy i ludobójcy z NATO pod wodzą USA, mordują bezbronne narody. Masz to norweska kanalio wykaz zbrodni ludobójstwa NATO pod wodzą USA. Wskaż kanalio państwo które było rzeczywistym zagrożeniem dla NATO czyli USA. Komu te mordowane państwa zagrażały? Komu norweska kanalio? 1).- 1950-1953-wojna w Korei. 2).- 1961, kwiecień-próba amerykańskiej inwazji na Kubę. 3).-1965-1973-wojna w Wietnamie. 4).- 1964-1973-operacja zbrojna USA w Laosie. 5).- 1985-operacja wojskowa USA „Nagła furia” na Grenadzie. 6).- 1986, kwiecień-po wprowadzeniu sankcji ekonomicznych, USA rozpoczęły akcje wojskowe przeciwko Libii. Zbombardowano dzielnice mieszkalne Trypolisu i Benghazi. 7) - grudzień 1989 -wojskowa operacja USA pod nazwą „Just Cause” w Panamie w celu usunięcia szefa państwa.

Herr Wolf
piątek, 26 listopada 2021, 13:40

Którzy to posłowie???

Loll
czwartek, 25 listopada 2021, 23:23

No jeśli na rzecz wywiadu FR to raczej był kontaktem SWR lub GRU. FSB to służba wewnętrzna... dziecinada przedszkolaków PL.

formularz-Z3
czwartek, 25 listopada 2021, 19:51

Abwera to się powinna poprzyglądać dziwnym ruskim spółkom z o.o., które pęcznieją w KRS`ie. Z tego to by mieli zatrzymań na kolejne 5 lat pracy. Robią sobie 2 os. sp. z o.o. i w świetle prawa latają operacyjne fundusze FSB poza wszelką kontrolą.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 26 listopada 2021, 22:42

Po IIWŚ okazało się, że szef Abwehry zdradzał III Rzeszę i cały czas pracował dla Aliantów... :D

Tweets InfoSecurity24