Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Wyprali ponad 5 mld złotych. ABW rozbija polsko-wietnamską grupę

Fot. Facebook ABW
Fot. Facebook ABW

26 lutego 2019 r. na terenie województwa mazowieckiego funkcjonariusze ABW zatrzymali kolejne 3 osoby należące do polsko-wietnamskiej grupy przestępczej, zajmującej się procederem tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Jak informuje agencja, grupa ta, za pośrednictwem rachunków bankowych założonych dla kontrolowanych przez siebie spółek, wytransferowała z polskiego systemu bankowego ponad 5 miliardów złotych.

Zgodnie z komunikatem ABW, zatrzymani to dyrektor jednego z oddziałów dużego banku, prezes zarządu i udziałowiec kilku spółek, których rachunki służyły do transferowania pieniędzy oraz obywatelka Wietnamu, prezes jednej ze spółek. 

Mechanizm działania grupy polegał na zakupie udziałów w kilkudziesięciu spółkach prawa handlowego, które zostały wykorzystane do „prania pieniędzy” na ogromną skalę. Podejrzani, w oddziałach banków, posługując się sfałszowanymi fakturami VAT oraz innymi dokumentami, dokonywali wielomilionowych wpłat gotówkowych na rachunki kontrolowanych przez siebie podmiotów. W dalszej kolejności środki te były transferowane poza granicę RP, do ponad 60 miejsc na terenie całego świata, głównie do Chin, Wietnamu, Hong Kongu i USA.

Wobec dwóch podejrzanych Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec obywatelki Wietnamu prokurator zastosował poręczenie majątkowe w wysokości 100 tys. zł, zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny połączony z zakazem kontaktu z innymi podejrzanymi w sprawie.

Śledztwo prowadzone jest przez Delegaturę ABW w Białymstoku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Postępowanie dotyczy m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie działającej w latach 2015-2018, mającej na celu popełnianie szeregu przestępstw m.in. „prania brudnych pieniędzy”, podrabiania dokumentów, poświadczania nieprawdy w fakturach VAT, uchylania się od obowiązku podatkowego. Zarzuty przedstawiono dotychczas 16 osobom narodowości polskiej i wietnamskiej, w tym pracownikom oddziałów dwóch dużych banków działających na terenie RP.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze