Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Speckomisja zajmie się odwołaniem wiceszefa ABW
Sejmowa speckomisja wyda we wtorek opinię o odwołaniu pułkownika Lecha Wojciechowskiego - jednego z zastępców szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Członkowie komisji ds. służb specjalnych planują też omówić kierunki jej działania oraz wybrać stałych doradców.
Jak wynika z informacji udostępnionej na stronie internetowej Sejmu, Komisja ds. służb specjalnych zbierze się we wtorek o godzinie 10. Jej posiedzenie będzie zamknięte.
Według planów, członkowie komisji zajmą się m.in. zaopiniowaniem wniosku premiera w sprawie odwołania pułkownika Lecha Wojciechowskiego ze stanowiska zastępcy Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Posłowie pochylą się też nad planem pracy komisji, zaopiniowaniem projektowanego aktu wykonawczego dotyczącego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Odbędą też dyskusję o sprawach bieżących oraz na temat wyboru stałych doradców.
Czytaj też
Lech Wojciechowski na stanowisko wiceszefa ABW został powołany na początku lutego 2022 roku. Zastąpił on Norberta Lobe, który funkcję zastępcy szefa ABW pełnił od listopada 2015 roku.
Wojciechowski od listopada 2018 r. zajmował stanowisko dyrektora Departamentu Informacji, Analiz i Prognoz ABW. Posiada doświadczenie zawodowe w obszarze analizy informacji oraz współpracy międzynarodowej. W ABW zajmował również stanowisko zastępcy dyrektora Gabinetu Szefa (od marca 2016 r. do września 2017 r.) oraz dyrektora Biura Ewidencji i Archiwum ABW (od października 2017 r. do listopada 2018 r.). Służbę w ABW rozpoczął w październiku 2006 r. Był zatrudniony również w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, gdzie zajmował się sprawami analityczno-prasowymi, pracował też w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Zastępcami szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pułkownika Krzysztofa Wacławka aktualnie są: płk Lech Wojciechowski, płk Bernard Bogusławski, płk Radosław Żebrowski oraz płk Krzysztof Zieliński.
Czytaj też
W skład speckomisji wchodzi siedmiu posłów. Przewodniczącym został poseł Michał Gramatyka (TD-Polska 2050), a jego zastępcą wybrano Marka Biernackiego (PSL-TD). W skład grona wchodzą też dwaj posłowie KO - Krzysztof Brejza i Paweł Olszewski. Lewicę reprezentować będzie Włodzimierz Czarzasty, Prawo i Sprawiedliwość Waldemar Andzel, a Konfederację Krzysztof Tuduj.
Michał Gramatyka po wyborze na szefa Komisji poinformował, że posłowie zwrócą się do marszałka Sejmu o zgodę na drugiego wiceprzewodniczącego komisji.
Według zapowiedzi stanowisko w prezydium komisji będzie rotacyjne. Przypomnijmy, że mechanizm ten stosowany był już w przeszłości i zakładał dokonywanie zmiany - zarówno w fotelu szefa jak i wiceszefów Komisji - co pół roku, tak, by funkcję obejmowali kolejni członkowie komisji - również z opozycji.