Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Neonazista zatrzymany przez ABW
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali 23-letniego obywatela Niemiec Jörga S., któremu zostały przedstawione zarzuty dotyczące założenia i członkostwa w organizacji terrorystycznej sklasyfikowanej jako zbrojny ekstremizm prawicowy o charakterze neonazistowskim – poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński.
Do zatrzymania 23-latka doszło we wtorek, 5 listopada. „Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, w wyniku wielomiesięcznej współpracy z niemiecką służbą BKA, na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze zatrzymali w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie) 23-letniego obywatela Niemiec Jörga S., któremu zostały przedstawione zarzuty dotyczące założenia i członkostwa w organizacji terrorystycznej sklasyfikowanej jako zbrojny ekstremizm prawicowy o charakterze neonazistowskim” – przekazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.
„Prowadzone na terenie Republiki Federalnej Niemiec śledztwo dotyczy utworzenia komórki terrorystycznej, której zwolennicy opowiadają się za obaleniem, przemocą, systemu społeczno-politycznego w Niemczech i ustanowieniem, przy użyciu siły zbrojnej, na jak największym obszarze wschodnich krajów związkowych Niemiec niezależnego od RFN organu państwowego i społecznego kierującego się ideologią nazistowską” – podał Jacek Dobrzyński.
Według ustaleń śledczych członkowie organizacji „wielokrotnie przechodzili szkolenia paramilitarne ze sprzętem bojowym”. „Grupa zakupiła także sprzęt wojskowy, taki jak kombinezony kamuflażowe, hełmy bojowe, maski przeciwgazowe i kamizelki ochronne” - podkreślił.
Czytaj też
„Czynności procesowe, realizowane przez służby partnerskie jednocześnie na terenie Niemiec, Austrii i Polski obejmowały łącznie zatrzymanie – na podstawie Europejskich Nakazów Aresztowania – 8 osób oraz przeszukanie – na podstawie Europejskich Nakazów Dochodzeniowych – ok. 20 miejsc” – podał Dobrzyński. Jak dodał, zatrzymani staną w najbliższych dniach przed niemieckim Federalnym Trybunałem Sprawiedliwości, który podejmie decyzje, co do dalszych ich losów.