Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

ABW uderzyła w zwolenników totalitarnej ideologii

fot. ABW
fot. ABW

W niedzielę w Dzierżoniowie na Dolnym Śląsku doszło do zmasowanej akcji Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) wymierzonej w zwolenników totalitarnej ideologii. W sumie w podjętych wówczas działaniach miało wziąć udział ponad stu funkcjonariuszy, zaś dziś wiemy, że ABW zatrzymała dwóch organizatorów koncertu, w ramach którego miały wystąpić zespoły muzyczne propagujące symbolikę oraz ustrój totalitarny.

Zgodnie z informacją przekazaną przez rzecznika prasowego ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisława Żaryna, w dniu 21 kwietnia 2018 roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała dwie osoby w związku ze śledztwem dotyczącym propagowania totalitarnego ustroju państwa. W ramach podjętych przez ABW działań udaremniono przeprowadzenie koncertu, na którym miały wystąpić zespoły muzyczne propagujące symbolikę i ustrój totalitarny.

W czasie prowadzonej akcji funkcjonariusze ABW zatrzymali dwóch organizatorów wspomnianego koncertu. Funkcjonariusze ABW dokonali również sprawdzeń kilkunastu lokalizacji, w tym pojazdów. W sumie dokonano także sprawdzenia około 100 osób. W ramach czynności zabezpieczono materiały propagandowe, propagujące totalitarny ustrój państwa.

Jak zostało podkreślone w komunikacie, podjęte działania ABW były ściśle skoordynowane z działaniem Policji zabezpieczającym całe zdarzenie. Funkcjonariusze ABW swoje czynności wykonywali w związku z postępowaniem przygotowawczym prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu w sprawie propagowania ustroju totalitarnego.

Zatrzymani przez ABW mężczyźni to Krzysztof S. i Piotr G., mieszkańcy Dierżoniowa. W poniedziałek obaj zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie usłyszeli zarzuty związane z propagowaniem ustroju totalitarnego, a także rozpowszechnianiem nośników symboliki faszystowskiej. Działania S. i G. związane były z organizowaniem koncertów grup odwołujących się do symboliki i treści totalitarnych. Za zarzucane podejrzanym czyny grozi do 2 lat pozbawienia wolności. Zatrzymani mężczyźni złożyli zeznania, nie przyznali się do winy. Wobec mężczyzn zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze – dozór policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze