Reklama

Służby Mundurowe

Więcej pieniędzy dla funkcjonariuszy i żołnierzy. Premier potwierdza 20-proc. podwyżki

Autor. Krystian Maj/KPRP

W przyszłorocznym budżecie zapewniono podwyżki dla sfery budżetowej, w tym uposażeń żołnierzy i funkcjonariuszy – poinformował po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Jak na razie nie wiadomo, od kiedy środki te trafią na konta mundurowych. Poprzedni rząd zakładał, że podwyżki obowiązywać będą od marca 2024 roku.

Reklama

Wynagrodzenia pracowników sfery budżetowej oraz uposażenia funkcjonariuszy i żołnierzy wzrosną w przyszłym roku o 20 proc. Składaną wcześniej w tej sprawie deklarację, potwierdził we wtorek, po pierwszym posiedzeniu Rady Ministrów, premier Donald Tusk. Jak zapewniał, w przyszłorocznym budżecie będą zapewnione środki na realizację tych obietnic. 

Reklama
Tak jak mówiliśmy, zapewniamy także w tym budżecie (na rok 2024 - przyp. red.) wzrost wynagrodzeń i uposażeń, w tym kwot bazowych o 20 proc. dla wszystkich pracowników państwowej sfery budżetowej oraz żołnierzy i funkcjonariuszy, także celników. W przypadku urzędników pracujących, np. w kancelarii premiera, ten wzrost nie dotyczy tzw. R-ki, czyli tych stanowisk politycznych, najwyższych.
Donald Tusk, Premier RP - 19.12.2023 r.
Reklama

Oznacza to, że mundurowi otrzymają wyższe podwyżki niż pierwotnie zakładano w projekcie ustawy budżetowej na 2024 rok przygotowanej przez poprzedni rząd. Wtedy mowa była o 12,3 proc. 

Jak na razie nie wiadomo jednak, od kiedy mundurowi liczyć mogą na większe uposażenia. Pytany o tę sprawę w ubiegły piątek, podczas konferencji prasowej w MSWiA, szef resortu Marcin Kierwiński mówił, że te kwestie ujęte będą w budżecie, nad którym pracować mają już niebawem posłowie.

Czytaj też

Jak poinformował podczas dzisiejszej konferencji minister finansów Andrzej Domański deficyt budżetu państwa na 2024 roku wyniesie 184 mld zł. Dodał, że wydatki zaplanowano na 866 mld zł, a przychody na 682 mld zł. Wskazał też, że budżet tworzony jest przy założeniu 3 proc. wzrostu PKB w przyszłym roku, oraz inflacji na poziomie 6,6 proc.

Reklama

Komentarze (1)

  1. RAF

    Srodki na te podwyzki byly juz ogloszone, przygotowane i zabezpieczone przez poprzedni rzad, wiec nie masz sie czym chwalic Donald. Zobaczymy jeszcze czy dotrzymasz obietnicy.

Reklama