Reklama

Służby Mundurowe

Mundurowi piszą do premiera. Chodzi o podwyżki

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. MSWiA

Związkowcy z Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych napisali do nowego premiera pismo. W swoim liście wprost przypominają o złożonej przez Donalda Tuska obietnicy 20-procentowej waloryzacji uposażenia służb mundurowych w przyszłym roku.

Reklama

Związkowcy pismo do premiera Donalda Tuska przekazali 13 grudnia, czyli w dniu zaprzysiężenia nowego rządu. W liście, Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych przypomina szefowi polskiego rządu o obietnicy jaką złożyć miał funkcjonariuszom jeszcze przed wyborami parlamentarnymi. Jak podkreślają, została ona potwierdzona w exposeChodzi o „20 proc. waloryzację uposażenia w roku 2024 i to od dnia 1 stycznia 2024 roku” - piszą związkowcy.

Reklama

„Głęboko wierzymy, że Pan razem ze swoim Rządem, dołoży wszelkich starań, aby wywiązać się z danych wcześniej obietnic. Nasze środowisko mundurowe liczy na to, że nasza służba, pełniona często z narażeniem zdrowia i życia zasługuje na najwyższe uznanie oraz na godne wynagradzanie” – czytamy w liście do premiera.

Czytaj też

W piśmie mundurowi zaapelowali również o nowelizację art. 41 ust. 3 ustawy z dnia 1 grudnia 2022 roku o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2023. „W przeciwnym razie może być Pan pierwszym Premierem w historii III RP, za którego rządów dojdzie do obniżenia uposażeń funkcjonariuszy podległych Ministrom Sprawiedliwości, MSWiA oraz Finansów” – zaznaczono.

Reklama

Artykuł, na który powołuje się FZZSM wskazuje, że uposażenie żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy oraz funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej „wypłacane w okresie od dnia 1 marca 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. podlega każdorazowemu zwiększeniu o 1/5 kwoty różnicy pomiędzy uposażeniem należnym na dzień 1 marca 2023 r. obliczonym na podstawie kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej na rok 2023 odpowiednio dla żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy oraz funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej a uposażeniem należnym na dzień 1 stycznia 2023 roku”.

Czytaj też

Przypomnijmy, w ramach „10 konkretów Donalda Tuska” zapowiadano m.in. 20 proc. podwyżkę dla sfery budżetowej. Pytanie jakie pojawiało się od samego początku dotyczyło jednak tego, czy mogą liczyć na nią także mundurowi? W rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Tomasz Szymański (obecnie wiceszef MSWiA) stwierdził, że „jeśli premier Donald Tusk, mówił o podwyżkach w sferze budżetowej, a jednak podmiotami tej sfery są m.in. funkcjonariusze, to jasne jest, że ich także powinno to obowiązywać”.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ojojo

    Nie od 1 stycznia a 1 marca, gdzie tu ma być sprawiedliwość

Reklama

Najnowsze