Reklama

Służby Mundurowe

Wąsik o wyższej waloryzacji dla mundurowych: nie może być tak, że będą takie jawne nierówności

Autor. InfoSecurity24.pl

„To jaki jest poziom waloryzacji płac sfery budżetowej, to nie jest oczywiście decyzja MSWiA tylko całego rządu. W tej chwili to jest niecałe 8 proc.” – powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Jak dodał, nie jest możliwa sytuacja, w której waloryzacja płac podniesiona zostanie jedynie służbom mundurowym. „Zdajemy sobie sprawę z tego, że albo podwyższamy wszystkim albo nikomu” – mówił Wąsik.

Reklama

"Nie może być tak, że będą takie jawne nierówności" – powiedział wiceminister Maciej Wąsik w porannej rozmowie Polskiego Radia 24 pytany o możliwość podwyższenia waloryzacji funkcjonariuszom służb mundurowych, podczas gdy ta dla reszty sfery budżetowej pozostałaby na wskazanym w projekcie budżetu poziomie. "Zdajemy sobie sprawę z tego, że albo podwyższamy wszystkim albo nikomu" – dodał. Wskazał też, że jest to decyzja całego rządu, a nie resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Reklama
Jestem przekonany, że my mamy po stronie partnerów, którzy grają twardo, którzy twardo prezentują interesy funkcjonariuszy. Często prowadzimy rozmowy i one są dla nas naprawdę bardzo niewygodne i trudne. Z drugiej strony mam też wrażenie, że jest to partner niezwykle odpowiedzialny i w warunkach wojny na wschodzie decyzje, które będzie podejmował, będą odpowiedzialne, że forma protestu nie będzie godziła w żaden sposób w bezpieczeństwo państwa.
Maciej Wąsik, wiceszef MSWiA - Polskie Radio 24 - 14 listopada 2022 r.
Reklama

Mundurowy bunt?

Kwestia podniesienia poziomu przyszłorocznej waloryzacji to jeden z dwóch flagowych postulatów protestujących funkcjonariuszy. Domagają się oni także powrotu "starych zasad", a więc waloryzacji uposażeń z mocą od stycznia, a nie od marca. Ten mechanizm – zaproponowany przez MSWiA – jak przekonuje resort, ma za zadanie zlikwidować "podwójną zachętę do przechodzenia na emeryturę". W 2023 roku mundurowi posiadający emerytalne uprawnienia i chcący pożegnać się z formacją, otrzymają w związku z tym jedną waloryzację. Będzie ona dotyczyć – jeśli z mundurem rozstaną się między styczniem a końcem lutego – właśnie emerytury. 

Czytaj też

Mundurowi, co wyraźnie widać było podczas protestu 9 listopada, na taki stan rzeczy się nie godzą. Oczekują dokonania zmian w projekcie przyszłorocznego budżetu albo wprowadzenia swoistej "rekompensaty" np. w postaci dodatku progresywnego. MSWiA wprawdzie zaproponowało rozwiązanie zbliżone, zakładające zmiany w dodatku za wysługę lat, jednak dla związkowców jest ono w takiej formie dla mundurowych związkowców nie do przyjęcia. Jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl szef NSZZ Policjantów, "MSWiA musi położyć na stole jakiekolwiek propozycje, bo na razie ich nie ma". Pytanie kiedy taka oferta pojawi się na negocjacyjnym stole?

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama