Reklama

Straż Pożarna

Wykręcając 998 na Mazowszu, już niebawem dodzwonisz się do CPR

Fot. KG PSP
Fot. KG PSP

Między 20 maja do 7 czerwca zaplanowano w województwie mazowieckim przełączenie strażackiego numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Warszawie i Radomiu. Numer 998 będzie nadal aktywny. Zmieni się jedynie miejsce odbioru zgłoszenia.

Jak przekazał urząd wojewódzki, początkowo zmiany zostaną wprowadzone na terenie Warszawy i stopniowo obejmują całe województwo. Każdego dnia będą przełączone poszczególne powiaty. Numer 998 nadal będzie aktywny - zmienia się jedynie miejsce odbioru zgłoszenia. Dzięki temu będzie możliwe jednoczesne powiadomienie o zdarzeniu wszystkich właściwych służb. 

"Przełączenie numeru alarmowego 998 do CPR to kolejne usprawnienie systemu powiadamiania ratunkowego. Pozwoli to na jednoczesne poinformowanie o zdarzeniu wszystkie odpowiednie służby, co jest bardzo istotne w przypadku np. wypadków drogowych. Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie w stanie zweryfikować zgłoszenia omyłkowe lub niezasadne, więc finalnie odpowiednie służby zostaną poinformowane tylko o przypadkach, w których jest potrzebna interwencja" - mówił o tych zmianach wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.

Oznacza to, że od 20 maja, wybierając numer 998 na obszarze Warszawy, dodzwonimy się do Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Warszawie, które przyjmie zgłoszenie i przekaże do właściwej służby. Natomiast od 21 maja i przez kolejne dni do 7 czerwca, wybierając numer 998 na pozostałym obszarze województwa mazowieckiego, dodzwonimy się do CPR w Radomiu.

Obecnie połączenie od osoby dzwoniącej pod numer 998 odbiera dyżurny Państwowej Straży Pożarnej. Po zmianie połączenie będzie kierowane do operatora numeru alarmowego 112, którego zadaniem będzie przefiltrowanie zgłoszeń pod kątem zasadności i przekazanie tych wymagających interwencji do właściwej terytorialnie Straży Pożarnej lub innej właściwej służby. 

Efektem przełączenia numeru alarmowego 998 do Centrów Powiadamiania Ratunkowego ma być też ujednolicenie sposobu obsługi zgłoszeń kierowanych na numery alarmowe, w tym zgłoszeń obcojęzycznych.

Numer alarmowy 998 będzie drugim numerem alarmowym, przekierowanym do obsługi przez Centrum Powiadamiania Ratunkowego. W 2018 roku został przekierowany numer alarmowy 997, a na rok 2024 planowane jest przekierowanie numeru alarmowego 999 i zakończenie koncentracji numerów alarmowych w Polsce.

Reklama
Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze