Reklama

Straż Pożarna

Strażacy z wyższą "mieszkaniówką". Niektóre kwoty wzrosną dwukrotnie

Fot. bryg. Sławomir Brandt, kpt. Przemysław Ruskowiak/KW PSP w Poznaniu

To już finał prac nad oczekiwanymi od lat korektami w rozporządzeniach dotyczących strażackiej „mieszkaniówki”. Zmian dokonano zarówno w przepisach dotyczących równoważników pieniężnych za remont albo brak lokalu mieszkalnego jak i pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu. Te ostanie wzrosną aż dwukrotnie.

Reklama

Pierwsze ze znowelizowanych rozporządzeń w Dzienniku Ustaw opublikowano 17 lipca i wejdzie ono w życie po 14 dniach od tej daty. Dotyczy pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Zmiany, jak uzasadniano, są związane "z koniecznością ujednolicenia unormowań w pragmatykach służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych". Mówiąc wprost, chodzi o wysokość środków o jakie ubiegać może się strażak m.in. kupujący mieszkanie lub budujący dom i o to, by były one podobne do tych, jakie przysługują policjantom czy strażnikom granicznym. Dziś obowiązująca stawka – jak podkreślono – nie była zmieniana od 2005 roku. Wynosiła ona 2980 złotych i wzrosła do 6081 złotych, czyli przeszło dwukrotnie. Kwota ta ma podlegać corocznej waloryzacji a pierwszą przewidziano na 2024 rok. 

Reklama

Czytaj też

Reklama

Na publikację czeka też drugie rozporządzenie, dotyczące trybu przyznawania strażakowi Państwowej Straży Pożarnej równoważników pieniężnych za remont albo za brak lokalu mieszkalnego. Informacje o tym, że szef MSWiA dokument podpisał i skierował do publikacji w Dzienniku Ustaw pojawiły pod koniec ubiegłego tygodnia. Nowela podnosi stawki za brak mieszkania, wypłacane tym strażakom, którzy w miejscu pełnienia służby (lub pobliskich miejscowościach) nie posiadają własnego lokalu. Obecnie kwoty jakie przysługują mundurowym to 10,39 zł dziennie (dla strażaka pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym z małżonkiem, dziećmi oraz rodzicami lub teściami będącymi na jego wyłącznym utrzymaniu lub ze względu na wiek, inwalidztwo albo inne okoliczności są niezdolnymi do wykonywania zatrudnienia) i 5,19 zł dziennie (dla pozostałych strażaków). Stawki te - podobnie jak w przypadku pomocy na zakup mieszkania – nie były zmieniane od 18 lat. Wzrosną one odpowiednio do 16,50 zł dziennie i 8,60 zł dziennie. Podobnie jak świadczenie na zakup mieszkania, także i to ma być corocznie waloryzowane.

Czytaj też

Zmiany, o których mowa, przez środowisko oczekiwane były od dawna. Strażacy wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat podkreślali, że "mieszkaniówka" jaką otrzymują jest sporo niższa o tej na jaką liczyć mogą funkcjonariusze Policji czy Straży Granicznej. Teraz pozostaje już jedynie poczekać na wejście w życie obu dokumentów, co powinno być już tylko formalnością.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Bolo1978

    Brawo nie zapominajcie że są też inne służby np. zapominana przez wszystkich i nie doceniana SW. My też rzadamy podwyżek i waloryzacji równoważników. Kiedy w końcu przestaniecie dzielić mundurowych na lepszych i gorszych, potrzebniejszych i tych mniej. Ludzie przypominają sobie o mundurowych jak coś się stanie, a tak ciąglłe żale i wypominanie jakie to mamy przywileje. Zachęcam do wstąpienia w mundur, są wakaty każdy może pozdrawiam wszystkich mundurowych i oczywiście nieudaczników którzy nami kierują

Reklama