Reklama

Straż Pożarna

Strażacy z wyższą "mieszkaniówką". Niektóre kwoty wzrosną dwukrotnie

Fot. bryg. Sławomir Brandt, kpt. Przemysław Ruskowiak/KW PSP w Poznaniu

To już finał prac nad oczekiwanymi od lat korektami w rozporządzeniach dotyczących strażackiej "mieszkaniówki". Zmian dokonano zarówno w przepisach dotyczących równoważników pieniężnych za remont albo brak lokalu mieszkalnego jak i pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu. Te ostanie wzrosną aż dwukrotnie.

Pierwsze ze znowelizowanych rozporządzeń w Dzienniku Ustaw opublikowano 17 lipca i wejdzie ono w życie po 14 dniach od tej daty. Dotyczy pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu przez strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Zmiany, jak uzasadniano, są związane "z koniecznością ujednolicenia unormowań w pragmatykach służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych". Mówiąc wprost, chodzi o wysokość środków o jakie ubiegać może się strażak m.in. kupujący mieszkanie lub budujący dom i o to, by były one podobne do tych, jakie przysługują policjantom czy strażnikom granicznym. Dziś obowiązująca stawka – jak podkreślono – nie była zmieniana od 2005 roku. Wynosiła ona 2980 złotych i wzrosła do 6081 złotych, czyli przeszło dwukrotnie. Kwota ta ma podlegać corocznej waloryzacji a pierwszą przewidziano na 2024 rok. 

Czytaj też

Na publikację czeka też drugie rozporządzenie, dotyczące trybu przyznawania strażakowi Państwowej Straży Pożarnej równoważników pieniężnych za remont albo za brak lokalu mieszkalnego. Informacje o tym, że szef MSWiA dokument podpisał i skierował do publikacji w Dzienniku Ustaw pojawiły pod koniec ubiegłego tygodnia. Nowela podnosi stawki za brak mieszkania, wypłacane tym strażakom, którzy w miejscu pełnienia służby (lub pobliskich miejscowościach) nie posiadają własnego lokalu. Obecnie kwoty jakie przysługują mundurowym to 10,39 zł dziennie (dla strażaka pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym z małżonkiem, dziećmi oraz rodzicami lub teściami będącymi na jego wyłącznym utrzymaniu lub ze względu na wiek, inwalidztwo albo inne okoliczności są niezdolnymi do wykonywania zatrudnienia) i 5,19 zł dziennie (dla pozostałych strażaków). Stawki te - podobnie jak w przypadku pomocy na zakup mieszkania – nie były zmieniane od 18 lat. Wzrosną one odpowiednio do 16,50 zł dziennie i 8,60 zł dziennie. Podobnie jak świadczenie na zakup mieszkania, także i to ma być corocznie waloryzowane.

Czytaj też

Zmiany, o których mowa, przez środowisko oczekiwane były od dawna. Strażacy wielokrotnie na przestrzeni ostatnich lat podkreślali, że "mieszkaniówka" jaką otrzymują jest sporo niższa o tej na jaką liczyć mogą funkcjonariusze Policji czy Straży Granicznej. Teraz pozostaje już jedynie poczekać na wejście w życie obu dokumentów, co powinno być już tylko formalnością.

Komentarze