Reklama

Straż Pożarna

Kameralne promocje oficerskie w PSP

Fot. MSWiA
Fot. MSWiA

Epidemia koronawirusa zmusiła władze Państwowej Straży Pożarnej do zmiany planów dotyczących promocji oficerskiej. Zwyczajowo nominacje na stopień młodszego kapitana odbywały się podczas centralnych obchodów dnia strażaka organizowanych w maju. W tym roku obchody się nie odbyły, a więc nie było też promocji oficerskiej. Jak mówił, w rozmowie z Przeglądem Pożarniczym komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak, „ze względu na stałe zagrożenie epidemiczne będą to kameralne uroczystości, bez pięknego, zbiorowego ceremoniału im towarzyszącego, w postaci pasowania szablą przed frontem pododdziałów i przy asyście tłumów gości”.

"Ze względu na panującą sytuację epidemiczną i w trosce o bezpieczeństwo strażaków i ich rodzin komendant główny Państwowej Straży Pożarnej odwołał organizację Centralnych Obchodów Dnia Strażaka, które były zaplanowane na 2 maja 2020 roku" – poinformowała na początku kwietnia Komenda Główna PSP. Jak zapewniała komenda, brak obchodów nie będzie oznaczał jednak, że strażacy nie otrzymają odznaczeń i awansów. I o ile awanse i odznaczenia faktycznie zostały przyznane, o tyle wciąż nie odbyły się promocje oficerskie. Kiedy młodzi strażacy otrzymają awans na pierwszy stopień oficerski? 

Wątpliwości rozwiewa nadbryg. Andrzej Bartkowiak. Okazuje się, że w tym roku nie ma raczej szans na uroczystości w formie praktykowanej dotychczas. W rozmowie z Przeglądem Pożarniczym, komendant kłówny PSP poinformował, że "promocje oficerskie odbędą się w miejscach zatrudnienia podchorążych". Jak dodał, "ze względu na stałe zagrożenie epidemiczne będą to kameralne uroczystości, bez pięknego, zbiorowego ceremoniału im towarzyszącego, w postaci pasowania szablą przed frontem pododdziałów i przy asyście tłumów gości". Skąd taka decyzja? Wynika ona, jak podkreśla szef PSP, m.in. z wyczulenia "na kwestie reżimu sanitarnego, zwłaszcza jeśli idzie o podchorążych". 

Dlatego zwracam się do podchorążych – przyjmijcie tę sytuację ze zrozumieniem. Ten tryb w niczym wam nie uwłacza, po prostu tak wygląda sytuacja. Może kiedyś da się to wszystko nadrobić.

nadbryg. Andrzej Bartkowiak, Przegląd Pożarniczy 6/2020

Zgodnie z ustawą o PSP, stopnie oficerskie nadaje minister właściwy do spraw wewnętrznych na wniosek komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej.

DM 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze