Reklama

Straż Pożarna

Elektryki dla zachodniopomorskich strażaków

Autor. PSP

Do zachodniopomorskich strażaków trafiło pięć samochodów operacyjnych o napędzie elektrycznym – cztery Citroeny e-C4X oraz jeden Hyundai IONIQ 5. Nowe pojazdy trafią komend w Szczecinie, Koszalinie, Stargardzie i Wałczu. Łączny koszt „elektryków” to ponad milion złotych.

Reklama

Oficjalny odbiór nowych samochodów operacyjnych o napędzie elektrycznym odbył się kilka dni temu w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie. Po zarejestrowaniu nowe „elektryki” trafią do strażaków z Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie, Komendy Miejskiej PSP Szczecinie, Komendy Miejskiej PSP w Koszalinie, Komendy Powiatowej PSP w Stargardzie oraz Komendy Powiatowej PSP w Wałczu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Nowe pojazdy to m.in. 4 Citroeny e-C4X o mocy 50 kW, które trafią dla Komend Miejskich PSP w Koszalinie i Szczecinie oraz Komend Powiatowych PSP w Stargardzie i Wałczu. W każdym z aut zamontowany został głośnik o mocy 100 W, emitujący dźwięk 110 dB z odległości 3 metrów od pojazdu. Z kolei na dachu pojawiła się niebieska lampa sygnalizacyjna 360 stopni w technologii LED.

Do strażaków z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Szczecinie trafił z kolei elektryczny Hyundai IONIQ 5 o mocy 77 kW. W samochodzie również zamontowano został głośnik o mocy 100 W, a na dachu pojawiła się niebieska lampa sygnalizacyjna. $$

Według zapowiedzi w każdej jednostce, która otrzymała nowy samochód zostanie zamontowana ładowarka do pojazdów. W Komendzie Wojewódzkiej będzie to ładowarka dwustanowiskowa o mocy 50 kW, natomiast w Komendach Miejskich i Powiatowych ładowarki typu wallbox o mocy 22,5 kW.

Czytaj też

Łączny koszt nowych aut wyniósł 1 094 360 złotych. Zakup pojazdów został sfinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie i Komendy Wojewódzkiej PSP w Szczecinie.

Jak zapowiadają zachodniopomorscy strażacy docelowo Komenda Wojewódzka PSP zamierza kupować co roku kolejne elektryki z ładowarkami (ok. 4-5 sztuk rocznie) tak aby w każdej komendzie w województwie zachodniopomorskim oraz w Wojewódzkim Ośrodku Szkolenia PSP w Bornem Sulinowie był samochód z napędem elektrycznym.

Strażacy do tej pory posiadali sześć samochodów elektrycznych. Były to Nissan Leaf (2 sztuki) i Skoda Enyaq (2 sztuki), Kia Niro oraz Volkswagen E-Golf. Pojazdy wykorzystywane były w KW PSP w Krakowie, Warszawie i Katowicach, a także w Komendzie Miejskiej w Toruniu i Komendzie Powiatowej PSP w Krasnymstawie.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze