Reklama

Straż Pożarna

Delegowanie strażaków do służby za granicą będzie prostsze

Autor. mł. kpt. Tomasz Stachyra; str. Joanna Biskup/KW PSP w Lublinie

Już nie komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, lecz kierownicy jednostek organizacyjnych będą prowadzić oceny predyspozycji strażaków do służby poza granicą państwa. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane przez premiera Donalda Tuska i opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające przepisy w sprawie warunków i trybu delegowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej do pełnienia służby poza granicą państwa oraz sposobu i organizacji działania grupy ratowniczej zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w środę, 17 lipca. W uzasadnieniu do rozporządzenia czytamy, że mając na uwadze „dynamiczny rozwój modułów ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej do działań poza granicami kraju oraz liczbę jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej zaangażowanych w tworzenie każdego z modułów ratowniczych, konieczne jest usprawnienie procesu oceny predyspozycji strażaków Państwowej Straży Pożarnej do służby poza granicą państwa”.

Reklama

Jak zaznaczono, w związku z tym zachodzi potrzeba nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 października 2005 r. w sprawie warunków i trybu delegowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej do pełnienia służby poza granicą państwa oraz sposobu i organizacji działania grupy ratowniczej. „Obecnie Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej lub z jego upoważnienia kierownik jednostki organizacyjnej PSP, w której strażak pełni służbę, dokonuje oceny predyspozycji strażaka do służby poza granicą państwa, co wiąże się z koniecznością corocznego wystawienia upoważnień dla 175 komendantów szczebla wojewódzkiego i powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej” - podano.

Dlatego też w celu usprawnienia całego procesu oceny predyspozycji strażaków Państwowej Straży Pożarnej do służby poza granicą państwa proponuje się przekazanie tego uprawnienia bezpośrednio kierownikom jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej przez nadanie w § 3 ust. 1 obowiązującego rozporządzenia następującego brzmienia: „Oceny predyspozycji strażaka do pełnienia służby poza granicą państwa w grupie ratowniczej, zwanej dalej „oceną predyspozycji", dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełni służbę.
Fragment uzasadnienia rozporządzenia Rady Ministrów.

Według dokumentu, zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj też

Z nowego usprawnienia skorzystają m.in. strażacy, którzy wchodzą w skład nowych modułów GFFF Poland (ang. Ground Forest Fire Fighting). O ich powstaniu – na początku marca – informował w rozmowie z InfoSecurity24.pl brygadier Grzegorz Borowiec z Komendy Głównej PSP. W skład modułu wejdzie w sumie 90 strażaków, a trzonem grupy mają być funkcjonariusze z woj. wielkopolskiego i lubelskiego.

„Docelowo do akcji będzie wyjeżdżać około 35 osób, które w ramach modułu będą mogły brać udział w działaniach gaśniczych praktycznie na całym świecie. Nie będziemy ograniczeni zasięgiem pojazdów. Będziemy mogli wsiąść do samolotu, ze sprzętem przygotowanym do transportu i gdziekolwiek będzie potrzeba, będziemy w stanie polecieć” – wyjaśniał brygadier.

Reklama

Pierwsze ćwiczenia dla strażaków wchodzących w skład nowych modułów GFFF Poland odbyły się w połowie kwietnia w miejscowości Świętno w Wielkopolsce. Udział w nich wzięło 40 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, w tym 36 z województwa wielkopolskiego oraz przedstawiciele z woj. lubelskiego i łódzkiego. Podczas ćwiczeń strażacy szkolili się m.in. zgaszenia wielkopowierzchniowych pożarów lasu w Polsce i na świecie.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama