Straż Pożarna
Delegowanie strażaków do służby za granicą będzie prostsze
Już nie komendant główny Państwowej Straży Pożarnej, lecz kierownicy jednostek organizacyjnych będą prowadzić oceny predyspozycji strażaków do służby poza granicą państwa. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało podpisane przez premiera Donalda Tuska i opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające przepisy w sprawie warunków i trybu delegowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej do pełnienia służby poza granicą państwa oraz sposobu i organizacji działania grupy ratowniczej zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw w środę, 17 lipca. W uzasadnieniu do rozporządzenia czytamy, że mając na uwadze „dynamiczny rozwój modułów ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej do działań poza granicami kraju oraz liczbę jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej zaangażowanych w tworzenie każdego z modułów ratowniczych, konieczne jest usprawnienie procesu oceny predyspozycji strażaków Państwowej Straży Pożarnej do służby poza granicą państwa”.
Jak zaznaczono, w związku z tym zachodzi potrzeba nowelizacji rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 października 2005 r. w sprawie warunków i trybu delegowania strażaków Państwowej Straży Pożarnej do pełnienia służby poza granicą państwa oraz sposobu i organizacji działania grupy ratowniczej. „Obecnie Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej lub z jego upoważnienia kierownik jednostki organizacyjnej PSP, w której strażak pełni służbę, dokonuje oceny predyspozycji strażaka do służby poza granicą państwa, co wiąże się z koniecznością corocznego wystawienia upoważnień dla 175 komendantów szczebla wojewódzkiego i powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej” - podano.
Dlatego też w celu usprawnienia całego procesu oceny predyspozycji strażaków Państwowej Straży Pożarnej do służby poza granicą państwa proponuje się przekazanie tego uprawnienia bezpośrednio kierownikom jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej przez nadanie w § 3 ust. 1 obowiązującego rozporządzenia następującego brzmienia: „Oceny predyspozycji strażaka do pełnienia służby poza granicą państwa w grupie ratowniczej, zwanej dalej „oceną predyspozycji", dokonuje kierownik jednostki organizacyjnej Państwowej Straży Pożarnej, w której strażak pełni służbę.
Fragment uzasadnienia rozporządzenia Rady Ministrów.
Według dokumentu, zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Czytaj też
Z nowego usprawnienia skorzystają m.in. strażacy, którzy wchodzą w skład nowych modułów GFFF Poland (ang. Ground Forest Fire Fighting). O ich powstaniu – na początku marca – informował w rozmowie z InfoSecurity24.pl brygadier Grzegorz Borowiec z Komendy Głównej PSP. W skład modułu wejdzie w sumie 90 strażaków, a trzonem grupy mają być funkcjonariusze z woj. wielkopolskiego i lubelskiego.
„Docelowo do akcji będzie wyjeżdżać około 35 osób, które w ramach modułu będą mogły brać udział w działaniach gaśniczych praktycznie na całym świecie. Nie będziemy ograniczeni zasięgiem pojazdów. Będziemy mogli wsiąść do samolotu, ze sprzętem przygotowanym do transportu i gdziekolwiek będzie potrzeba, będziemy w stanie polecieć” – wyjaśniał brygadier.
Pierwsze ćwiczenia dla strażaków wchodzących w skład nowych modułów GFFF Poland odbyły się w połowie kwietnia w miejscowości Świętno w Wielkopolsce. Udział w nich wzięło 40 funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, w tym 36 z województwa wielkopolskiego oraz przedstawiciele z woj. lubelskiego i łódzkiego. Podczas ćwiczeń strażacy szkolili się m.in. zgaszenia wielkopowierzchniowych pożarów lasu w Polsce i na świecie.