Reklama

Straż Pożarna

Czy strażacy będą świętować wspólnie? Jest stanowisko MSWiA

fot. asp. sztab. Piotr Tabencki/straz.gov.pl
fot. asp. sztab. Piotr Tabencki/straz.gov.pl

„Zasadnym jest, aby wszyscy strażacy mogli tego dnia świętować razem” – pisze w swoim komunikacie MSWiA. Zamieszona na stronie ministerstwa informacja, jest odpowiedzią na wczorajsze doniesienia. Mazowiecki Urząd Wojewódzki nie wydał zgody na zorganizowanie, przez Związek Ochotniczych Straży Pożarnych, strażackiego święta na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś MSWiA chce by „ochotnicy” świętowali razem z Państwową Strażą Pożarną 5 maja.

Związek Ochotniczych Straży Pożarnych RP opublikował wczoraj pismo Dyrektora Generalnego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, w którym Wojewoda Mazowiecki nie wyraził zgody na zorganizowanie na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie uroczystych obchodów Dnia Strażaka w dniu 4 maja 2018 roku.

Dziś do sprawy odniosło się MSWiA.  W komunikacie resort podkreśla, że strażacy PSP i OSP codziennie działają wspólnie „niosąc pomoc ofiarom pożarów i wypadków”, dlatego zasadnym jest „aby wszyscy strażacy mogli tego dnia świętować razem”.  Jednocześnie Joachim Brudziński polecił szefowi PSP gen. brygadierowi Leszkowi Suskiemu zaproszenie na uroczystość Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz strażaków-ochotników.

Szef MSWiA Joachim Brudziński polecił gen. brygadierowi Leszkowi Suskiemu, Komendantowi Głównemu PSP, zaproszenie Waldemara Pawlaka, Prezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP oraz wszystkich strażaków-ochotników na centralne obchody Dnia Strażaka. Odbędą się one 5 maja br. na placu Piłsudskiego w Warszawie.

Codziennie funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i strażacy-ochotnicy w całej Polsce pracują ramię w ramię niosąc pomoc ofiarom pożarów i wypadków. Dzień Strażaka jest zatem wspólnym świętem PSP i OSP. Dlatego zasadnym jest, aby wszyscy strażacy mogli tego dnia świętować razem.

Minister Joachim Brudziński będzie również w tej sprawie rozmawiał z Prezesem Waldemarem Pawlakiem.

Jednocześnie zaznaczamy, że decyzja wojewody mazowieckiego była spowodowana wyłącznie kwestiami technicznymi związanymi z organizacją w tym czasie na placu Piłsudskiego właśnie centralnych obchodów Dnia Strażaka, a wcześniej Święta Konstytucji 3 Maja.

komunikat MSWiA

Ochotnicza Straż Pożarna od lat jest ważnym elementem Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego, do którego sukcesywnie włączane są kolejne jednostki OSP. Obchody Dnia Strażaka, organizowane na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego, połączone są z odznaczeniami i awansami, często także tymi generalskimi. Czy w tym roku PSP i OSP świętować będą razem? Jak można się spodziewać, wiele zależy od efektów rozmów przedstawicieli MSWiA i KGPSP z Zarządem Głównym OSP.

Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest 4 maja. Wtedy w kościele wspominany patron strażaków - św. Florian.

Reklama

Komentarze

    Reklama