Straż Graniczna
Związkowcy ze Straży Granicznej ogłaszają "gotowość do podjęcia akcji protestacyjnej"
„Z uwagi na brak w pełni satysfakcjonującej odpowiedzi na postulaty” postanowiono powołać Komitet Protestacyjny i „ogłosić gotowość do podjęcia akcji protestacyjnej” - czytamy w komunikacie wydanym przez NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej. Decyzje podjęto po dzisiejszym spotkaniu, w którym udział wzięli m.in. wiceszef MSWiA Maciej Wąsik i komendant główny SG gen. dyw. Tomasz Praga.
Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie związku, w trakcie spotkania wiceszef MSWiA Maciej Wąsik miał przekazać mundurowym, że "nie ma zgody na wprowadzenie naliczania przyszłorocznej waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy od 1 stycznia 2023 r. oraz wzrostu uposażeń funkcjonariuszy Straży Granicznej w 2023 roku, w wysokości realnego poziomu inflacji". Warto przypomnieć, że to część postulatów, które w piśmie skierowanym kilka dni temu do szefa MSWiA podnosili związkowcy. Resort stać ma też na stanowisku, że minimalna wysokość dodatku funkcyjnego powinnna wynosić 20 proc., podczas gdy mundurowi z SG oczekiwakli 25 proc. "Powyższe stanowisko strony ministerialnej spotkało się z niezadowoleniem strony związkowej reprezentującej funkcjonariuszy Straży Granicznej" - czytamy.
Czytaj też
Natomiast na wniosek strony związkowej wiceminister Wąsik wyraził zgodę na wprowadzenie dodatku stołecznego dla funkcjonariuszy Straży Granicznej oraz rozszerzenia przyznania dodatku granicznego także o funkcjonariuszy pełniących służbę w pionie kontroli ruchu granicznego w portach lotniczych. Dodatkiem granicznym mają być objęci funkcjonariusze pełniący służbę na zewnętrznych granicach w bezpośredniej ochronie granicy państwowej z uwzględnieniem wykonywanych zadań na tzw. granicy zielonej, kontrolerzy w przejściach granicznych, służba dyżurna, funkcjonariusze z II linii oraz funkcjonariusze, których czas służby w ochronie granicy przekracza 50%.
Fragment komunikaty FZZ FSG
Jak dodano, strona związkowa zamierza dążyć do wprowadzenia dodatku granicznego także dla funkcjonariuszy pełniących służbę w placówkach wewnątrz kraju, "wykonujących bezpośrednie zadania w ochronie granicy państwowej".
Ze strony wiceszefa MSWiA paść miała też deklaracja, dotycząca wprowadzenia rozwiązań "mających na celu zaliczenie do wysługi emerytalnej dodatkowej należności z tytułu wysługi lat, która będzie przysługiwać po 30 latach wysługi". Związkowcy - jak czytamy - liczą na "dalsze rozmowy i rokowania, które doprowadzą do realizacji postulatów NSZZ FSG i wprowadzenie korzystnych rozwiązań dla funkcjonariuszy Straży Granicznej".
Czytaj też
Jak na razie mundurowi z SG nie poszli drogą, którą wybrali wczoraj mundurowi z NSZZ Policjantów. Ci bowiem - jak mowil w rozmowie z InfoSecurity24.pl Sławomir Koniuszy - rozpoczęli już protest. NSZZ FSG kroki dotyczące rozpoczęcia akcji protestacyjnej uzależnia z jednej strony od efektu dalszych rozmów z MSWiA, a z drugiej od dezycji jakie zapadną podczas posiedzenia Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Jeśli ta zadecyduje o proteście, wziąć ma w nim udział także NSZZ FSG.
Spotkanie Federacji zaplanowano na czwartek (20 października). Wtedy dowiemy się, czy początek jesieni upłynie pod znakiem ogolnoposkiego protestu służb, który pamiętamy sprzed 4 lat.
Dorianiks
No teraz dzieci resortowe, tak jak ich tatusiowie i wujkowie, będą się cieszyć z Magdalenki II po 30 latach pracy (bo dla niektórych to nawet nie służba). Rozumiem o wnukach resortowych też pomyślicie?