Więcej etatów generalskich w Straży Granicznej

21 lipca 2019, 17:12
bsw sg
Fot. MSWiA

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje wprowadzić zmiany w przepisach dotyczących uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej. Chodzi dokładnie o "ustalenie stopnia etatowego dla stanowiska Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, tożsamego ze stanowiskiem Komendanta oddziału Straży Granicznej". Obecnie, jak wskazuje MSWiA w projekcie, jest ono zaszeregowane do 17 grupy uposażenia zasadniczego oraz stopnia etatowego "pułkownik", a zgodnie z nowymi zapisami będzie to "gen. bryg., kontradmirał". 

Jak podkreśla resort spraw wewnętrznych i administracji, oba te stanowiska będące organami formacji, kierują jednostkami organizacyjnymi, "realizując ustawowe zadania Straży Granicznej". "Charakter zadań realizowanych przez Biuro Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej, jak również fakt, że jednostka ta realizuje swoje ustawowe zadania na obszarze całego kraju (...), uzasadniają zaszeregowanie stanowiska kierującego nią Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej do stopnia etatowego generał brygady" - czytamy w uzasadnieniu. Zaznaczmy, że stanowisko Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej piastuje obecnie płk SG Adam Wanarski. 

MSWiA powołuje się również na rozwiązania przyjęte w policji, gdzie stanowiska Komendanta Biura Spraw Wewnętrznych Policji i Komendanta Wojewódzkiego Policji zaszeregowane są do takiego samego stopnia etatowego, czyli nadinspektora.

Projekt wiąże się oczywiście z zmianą miesięcznego uposażenia Komendanta BSW SG o dokładnie 152,30 złotych. W skali roku będzie to natomiast 1980 złotych. Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą budżetową kwota bazowa dla funkcjonariuszy to obecnie 1523,29 złotych. Zmiana stopnia etatowego wiązać się będzie ze zwiększeniem mnożnika kwoty bazowej z 1,131 do 1,231.

Proponowane zmiany zaakceptować miał NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, z którym konsultowany był projekt. Związkowy nie wnieśli do niego uwag. 

Przypomnijmy, że zgodnie z zapisami, w Straży Granicznej przewiduje się na razie trzy generalskie stopnie etatowe - dla Komendanta Głównego Straży Granicznej, Zastępcy Komendanta Straży Granicznej oraz Komendanta oddziału Straży Granicznej. Już niedługo dołączy do nich zapewnie Komendant Biura Spraw Wewnętrznych Straży Granicznej.

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Wopek
poniedziałek, 22 lipca 2019, 22:18

Przecież to kpina... Żart... Szutka... Joke... Ilu z tych generałow widzialo granicę na żywo??? A jak nawet to ile razy??? 1, 2 czy 3??? Generał w SG powinien miec min 20 lat służby NA GRANICY... W tym panstwie nigdy chyba nie bedzie dobrze.

obywatel
poniedziałek, 22 lipca 2019, 11:17

To tylko marnotrawstwo pieniędzy

Hans
poniedziałek, 22 lipca 2019, 10:32

Wodzów coraz więcej tylko Indian brakuje....

Mirek
poniedziałek, 22 lipca 2019, 10:14

W Warszawie i innych miastach jest aż "czarno" od nielegalnych W centrach handlowych tłumy Pskistsnczykoe i Arabów więc 2 kolejnych generałów jest b.potrzebnych do olbrzymich emerytur bo na pewno nie do pracy.Szkoda pieniędzy podatników.

obywatel
poniedziałek, 22 lipca 2019, 21:54

Masz rację

Twój Nick
poniedziałek, 22 lipca 2019, 08:23

Więcej mocy! 17 grupa-kosmos. A sierżant po 14-stu latach pracy w najciężych warunkach na zielonej granicy ma trzecią grupę-hańba! Ale już niedługo to się skończy bo gimbaza za te pieniądze nie będzie pracować-wszyscy wiedzą jak wygląda teraz nabór do służb mundurowych. Kim więc ci generałowie będą dowodzić?

Tweets InfoSecurity24