Reklama

Straż Graniczna

Straż Graniczna inwestuje w nowe mobilne zestawy kontrolerskie

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna

Straż Graniczna zamierza kupić, mobilne zestawy kontrolerskie przeznaczone do współpracy z kluczowymi dla bezpieczeństwa granic systemami, tj. Systemem Informacyjnym Schengen (SIS) oraz Systemem Informacji Wizowej (VIS). Podstawowe zamówienie obejmuje dostawę 300 kompletów dla polskich funkcjonariuszy, a w zakresie zamówienia opcjonalnego zakłada się możliwość pozyskania do 300 kolejnych.

Straż Graniczna poszukuje mobilnych zestawów kontrolerskich, w skład których wchodzić będą terminale mobilne typu „rugged” oraz czytniki dokumentów z funkcjonalnością odczytu OCR-B+RFID i czytniki odcisków palców. Chodzi o pozyskanie wydajnych oraz wytrzymałych urządzeń elektronicznych, pozwalających na przetwarzanie, odbieranie oraz wysyłanie danych bez konieczności utrzymywania przewodowego połączenia z siecią.

Zakłada się, że na ich bazie funkcjonariusze Straży Granicznej będą prowadzili odprawy oraz kontrole graniczne w trudnych warunkach. Wskazuje się m.in. potencjalne działania w terenie górskim, przy niskich temperaturach, deszczu i innych opadach, ale również chociażby w pociągach lub autobusach.

Oferty mogą być składane do 7 maja bieżącego roku. W przypadku wyboru konkretnego podmiotu, sama realizacja zamówienia podstawowego ma zakończyć się do 21 września 2018 r., zaś w przypadku zestawów objętych prawem opcji do 14 grudnia. Kluczowa, dla oceny złożonych ofert, będzie cena (60 procent) oraz gwarancja (40 procent). Projekt zakupu kompletów kontrolerskich jest współfinansowany przez UE w ramach środków znajdujących się w Programie Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego - Bezgraniczne Bezpieczeństwo.

Straż Graniczna zaznacza, że zaoferowane urządzenia muszą być wydajne, posiadać rozwiązania klasy biznes w sferze bezpieczeństwa, ale jednocześnie zachowywać odpowiednią ergonomię oraz być wygodnymi w codziennym użytkowaniu. Zaznacza się także, iż w celu zwiększenia szybkości pobierania odcisków palców w toku kontroli granicznej, poszukiwane są odpowiednie, ergonomiczne i praktyczne rozwiązania, umożliwiające szybką transmisję danych z urządzenia do terminala.

Same poszukiwane terminale powinny mieć obudowę tak wzmocnioną, żeby była ona odporna na upadek, a także takie czynniki jak pył oraz woda. Obudowy terminali mają mieć wymiary nie większe niż 28 cm - 20 cm - 3 cm. Zastosowany w nich wyświetlacz, będzie nie mniejszy niż 7 cali oraz nie większy nić 10,1 cala. Przy czym ma być oparty o kolorowy ekran dotykowy, pokryty warstwą antyodblaskową. Waga nie może przekroczyć 1,4 kg, z baterią umożliwiającą pracę przez co najmniej 8 godzin.

Mobilny zestaw kontrolerski musi być również wyposażany w przenośny, optyczny czytnik paszportów OCR-B+RFID wraz z niezbędnymi sterownikami oraz bibliotekami. Przenośne czytniki mają mieć umocowanie do pasów nośnych funkcjonariuszy Straży Granicznej za pomocą klamry lub klipsa. Przy czym waga urządzenia to nie więcej niż 0,4 kg.

OCR-B muszą być zdolne do odczytów dokumentów takich jak paszporty, wizy, narodowa karta identyfikacji oraz dowód rejestracyjny pojazdu. Zaś czytnik RFID ma pozwalać na zbliżeniowy odczyt danych biometrycznych, znajdujących się w e-dokumentach. Urządzenia mają umożliwiać odczyt do 2000 dokumentów w ramach jednego cyklu ładowania.

Oprócz wspomnianych powyżej elementów, mobilne zestawy kontrolerskie będą zawierały również zintegrowany, tj. przymocowany, przytwierdzony lub fabrycznie zamontowany, przenośny skaner linii papilarnych. Ma on być przeznaczony do odczytu odcisków palców, na potrzeby systemu VIS, eksploatowanego w toku kontroli granicznych przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama