SG będzie neutralizować drony? Szykują się zmiany w katalogu uzbrojenia

Katalog uzbrojenia Straży Granicznej rozszerzy się nie tylko o kolejne przedmioty służące do obezwładniania oraz wodne środki obezwładniające. Wśród nowych „narzędzi” znajdą się również urządzenia przeznaczone do zniszczenia albo unieruchomienia bezzałogowego statku powietrznego, albo przejęcia kontroli nad jego lotem. Wynika to z nowelizacji ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, która niedawno weszła w życie.
O tym, że Straż Graniczna otrzyma szerszy wachlarz środków przymusu bezpośredniego do ochrony granicy wiadomo od końca wakacji ubiegłego roku. Wtedy to weszły w życie nowe regulacje dotyczące wspierania działania wojska i służb mundurowych. Aby dostosować się do tych zmian, resort spraw wewnętrznych i administracji przygotował projekt rozporządzenia w sprawie uzbrojenia Straży Granicznej, który pierwotnie ujrzał światło dzienne w lutym 2025 roku.
Początkowo dokument zakładał wprowadzenie do katalogu uzbrojenia Straży Granicznej dodatkowe środki przymusu bezpośredniego poprzez „uzupełnienie kategorii siatek obezwładniających o inne podobne przedmioty służące do obezwładniania, a także dodanie kolejnego śpb w postaci wodnych środków obezwładniających”.
Jak się jednak okazuje, do katalog uzbrojenia Straży Granicznej uzupełnią też kolejne „narzędzia”. „Projekt był już przedmiotem uzgodnień z członkami Rady Ministrów, jednakże ze względu na zmiany wprowadzone w ustawie z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (…) niezbędne jest wprowadzenie zmian do projektu w związku z rozszerzeniem katalogu środków przymusu bezpośredniego” – podkreślił wiceszef MSWiA Czesław Mroczek w ponownym piśmie w ramach prowadzonych uzgodnień międzyresortowych.
25 kwietnia w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało obwieszczenie Marszałka Sejmu z dnia 24 marca 2025 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej. W nowelizacji znalazł się nowy artykuł dotyczący „zniszczenia, unieruchomienia lub przejęcia kontroli nad lotem bezzałogowego statku powietrznego”.
I właśnie o środki dotyczące neutralizacji dronów uzupełniony został nowy projekt rozporządzenia w sprawie uzbrojenia Straży Granicznej. Według założeń Straż Graniczna będzie mogła korzystać m.in. urządzeń wykorzystujących lub zakłócających fale radiowe, siatek obezwładniających, bezzałogowych statków powietrznych oraz urządzeń emitujących skumulowaną wiązkę energii lub fal elektromagnetycznych.
W katalogu uzbrojenia Straży Granicznej uwzględniono dodatkowo niezaliczające się do kategorii broni palnej ani do kategorii środków przymusu bezpośredniego: urządzenia przeznaczone do miotania wodnych środków obezwładniających, stosowane przez Straż Graniczną przy używaniu środka przymusu bezpośredniego w postaci wodnych środków obezwładniających; urządzenia przeznaczone do miotania pocisków pirotechnicznych (twardych i wodnych) będące wyrzutnikami pirotechnicznymi wraz z ładunkami miotającymi, stosowane przy używaniu środka przymusu bezpośredniego w postaci środków pirotechnicznych o właściwościach ogłuszających lub olśniewających; broń pneumatyczną, stosowaną przy używaniu środka przymusu bezpośredniego w postaci pocisków niepenetracyjnych, a także do miotania tych pocisków lub innych przedmiotów, jako środków wykorzystywanych do zniszczenia albo unieruchomienia bezzałogowego statku powietrznego
fragment uzasadnienia projektu rozporządzenia w sprawie uzbrojenia Straży Granicznej.
Według autorów projektu powyższe zmiany mają na celu „poprawienie skuteczności odpierania prób siłowego przekraczania granicy państwowej w obliczu utrzymującej się presji migracyjnej oraz zwiększenie bezpieczeństwa funkcjonariusza Straży Granicznej w konfrontacji z osobą agresywną, niepodporządkowującą się wydanym na podstawie prawa poleceniom”. „Oczekiwanym efektem proponowanej zmiany będzie zwiększenie skuteczności reagowania funkcjonariuszy Straży Granicznej na różnego rodzaju sytuacje związane z próbą siłowego przekraczania granicy państwowej” – oceniło MSWiA.
WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami