Reklama

Straż Graniczna

Polscy pogranicznicy pilnują macedońskiej granicy

fot. Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG
fot. Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych SG

Kolejny raz grupa polskich funkcjonariuszy Straży Granicznej wyruszyła do Macedonii. To już XII edycja misji w ramach której, funkcjonariusze SG udzielą wsparcia macedońskim służbom w zapobieganiu napływowi nielegalnych migrantów.

1 marca br. grupa 29 funkcjonariuszy Straży Granicznej wyruszyła z Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu do Macedonii.

W misji, którą dowodzi mjr SG Tomasz Szabłowski z Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, biorą udział funkcjonariusze z wszystkich oddziałów Straży Granicznej, z Komendy Głównej SG, Biura Spraw Wewnętrznych SG oraz Centrum Szkolenia SG w Kętrzynie.

Do zadań polskich funkcjonariuszy SG należy wsparcie służb macedońskich w opanowaniu napływu imigrantów, między innymi poprzez zapobieganie nielegalnym przekroczeniom granicy i kontrolowanie autentyczności dokumentów.

Wyjazd poprzedziło tygodniowe szkolenie zgrywające w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. W trakcie zajęć funkcjonariusze zapoznawali się m.in. z przepisami prawa Republiki Macedonii oraz zwyczajami kulturowymi tamtego regionu, doskonalili posługiwanie się bronią palną i wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego oraz kontrolę pojazdów i osób, ćwiczyli poruszanie się pojazdów w kolumnie oraz udzielanie pierwszej pomocy, w tym ewakuację i samoewakuację z pojazdu.

SG/DM

Komentarze