Straż Graniczna
Pierwsza w historii inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole SG
W Wyższej Szkole SG w Koszalinie odbyła się pierwsza w historii inauguracja roku akademickiego. Podczas uroczystości ślubowanie złożyło 42 nowo przyjętych studentów funkcjonariuszy na kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej.
Pierwsza w historii inauguracja roku akademickiego w Wyższej Szkole Straży Granicznej w Koszalinie odbyła się w poniedziałek. Udział w niej wzięli m.in. wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek oraz kierownictwo Straży Granicznej.
Podczas inauguracji roku akademickiego wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji podkreślił, że jest to kluczowy dzień z punktu widzenia Straży Granicznej. Przypomniał też, że formacja wykonuje na co dzień zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa Polsce - m.in. powstrzymywanie nielegalnej migracji i zwalczanie przestępczości transgranicznej. „Wierzę, że ten Wasz wybór będziecie po latach wspominać, jako jedną z lepszych, mądrzejszych decyzji. Przed Wami ważne i odpowiedzialne stanowiska w Straży Granicznej” – powiedział Czesław Mroczek zwracając się do nowo przyjętych studentów funkcjonariuszy.
W trakcie inauguracji roku akademickiego ślubowanie złożyło 42 nowo przyjętych studentów funkcjonariuszy. . Podczas uroczystości, inauguracyjny wykład pod tytułem „Straż Graniczna. Instytucja i ludzie” wygłosił prof. dr hab. Dariusz Niedźwiedzki prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego w Zakładzie badań nad zmianami społecznymi w Europie.
Czytaj też
Wyższa Szkoła Straży Granicznej powstała w wyniku przekształcenia Centralnego Ośrodka Szkolenia SG w Koszalinie. To pierwsza tego typu uczelnia w Polsce, której studentami są wyłącznie funkcjonariusze Straży Granicznej. Administracyjnie szkoła zaczęła funkcjonować od 1 października, a kształcenie rozpoczęło się w II semestrze roku akademickiego 2023/24.
W WSSG uruchomiony został na początku tylko jeden kierunek studiów - bezpieczeństwo granicy państwowej. „Absolwenci kierunku bezpieczeństwo granicy państwowej zostaną wyposażeni w kompetencje niezbędne do reagowania na nowe zagrożenia bezpieczeństwa. Po ukończeniu studiów I stopnia każdy absolwent będzie funkcjonariuszem SG w stopniu chorążego” – przekazało MSWiA.
Czytaj też
Nauka w WSSG potrwa trzy lata. Do wyboru każdy ze słuchaczy ma trzy specjalizacje, które odpowiadają głównym trzem pionom formacji – cudzoziemskiemu, operacyjno-śledczemu oraz granicznemu. Uczelnia przejmie też dotychczasową ofertę edukacyjną COSSG, która obejmuje ok. 120 krótkich kursów specjalistycznych i doskonalących. Resort planuje, że od roku 2027/2028 na uczelni ruszą studia II stopnia.
Oprócz WSSG, Straż Graniczna ma do dyspozycji dwa ośrodki szkoleniowe: Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie oraz Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu.