Reklama

Straż Graniczna

Operatorzy bariery na granicy polsko-białoruskiej rozpoczęli szkolenia

Autor. Straż Graniczna/Twitter

Rozpoczęły się szkolenia operatorów bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej - poinformowała w poniedziałek rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że w pobliżu Kuźnicy trwają odbiory pierwszego odcinka bariery elektronicznej.

Reklama

W połowie października Straż Graniczna poinformowała, że gotowe jest Centrum Nadzoru w Białymstoku, do którego będą docierały zapisy z kamer i czujników ruchu bariery elektronicznej na granicy polsko-białoruskiej. Służbę będzie tam pełnić specjalna komórka. W poniedziałek ruszyły szkolenia funkcjonariuszy, którzy będą monitorować wszystkie zdarzenia w pobliżu bariery, w tym próby jej pokonywania.

Reklama

Jak przekazała rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska, docelowo przeszkolonych ma zostać 140 operatorów tej komórki. Na jednej zmianie w centrum służbę pełniło będzie 10 funkcjonariuszy. "Będą oni obsługiwać barierę elektroniczną i m.in. decydować - na podstawie odebranych sygnałów - o ewentualnej reakcji funkcjonariuszy Straży Granicznej" - powiedziała Michalska. Dodała, że bariera będzie bardzo czuła i będzie reagować na wszystkie zdarzenia związane z próbą jej przekroczenia. Wykrywać ma nawet zwierzęta wielkości jeża. Personel centrum będzie także obsługiwał kamery dzienno-nocne i termowizyjne. To łącznie 3 tysiące kamer, które będą działać całodobowo.

Czytaj też

Szkolenia operatorów są prowadzone przez firmę Elektrotim, odpowiadającą za instalację bariery elektronicznej. Odbywają się na terenie Podlaskiego Oddziału SG i prowadzone są turami (jednorazowo bierze w nich udział od kilku do kilkunastu osób).

Reklama

Z informacji przekazanych przez Straż Graniczną wynika, że obecnie trwają także odbiory pierwszego odcinka zapory elektronicznej w okolicach Kuźnicy. Do tej pory ustawiono 90 proc. wszystkich słupów pod kamery. Nie pojawiły się jeszcze w miejscach położonych na najbardziej wymagającym terenie. Zainstalowano także 92 proc. kabli zasilających. Trwa także instalacja kabli detekcyjnych.

Ustawiane są także kontenery elektro-teletechniczne. Do tej pory udało się zamontować 6 z 11 kontenerów, które zepną wszystkie elementy bariery elektronicznej.

Czytaj też

Budowa bariery fizycznej, która ma zapobiec przedostawaniu się nielegalnych migrantów z terenu Białorusi zakończyła się latem. Pięciometrowy płot ze stalowych przęseł zwieńczony drutem żyletkowym powstał na 186-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią. Od czerwca na granicy polsko-białoruskiej, na 202 kilometrach trwa budowa bariery elektronicznej. Jej wykonawcą, jak wspomniano, jest Elektrotim. Koszt całej zapory na granicy z Białorusią to ok. 1,6 mld zł.

Przypomnijmy, że rozpoczęła się również budowa tymczasowej zapory w okolicy Wisztyńca (woj. warmińsko-mazurskie) na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Zapora o wysokości 2,5 m i szerokości 3 m powstaje na granicy z Rosją. Zainstalowane mają być też urządzenia, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama