Reklama

Straż Graniczna

Karabiny maszynowe dla Straży Granicznej

UKM-2020S
Autor. Damian Jarosz/ZM Tarnów

Straż Graniczna podpisała z Zakładami Mechanicznymi „Tarnów” S.A. umowę dotyczącą dostawy kilkudziesięciu karabinów maszynowych UKM 2020S kalibru 7,62 mm. Jest to najnowszy z wariantów broni opartej na UKM 2000P, stosowanych w Wojsku Polskim. Zastosowano w nim składaną kolbę z tworzywa, krótszą lufę i inne zabiegi obniżające masę. Straż Graniczna jest pierwszym nabywcą tej broni, która była testowana m.in. przez żołnierzy 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Reklama

Karabin maszynowy UKM 2020S powstał przede wszystkim z myślą o zwiększeniu mobilności, obniżeniu masy i podniesieniu funkcjonalności uniwersalnego karabinu maszynowego UKM 2000P, który od 2017 roku znajduje się w eksploatacji na uzbrojeniu polskiej armii. Broń zasilana jest amunicją 7,62 mm x 51 mm, którą dostarczono w liczbie niemal 2,5 tys. egzemplarzy do Wojska Polskiego.

Reklama
Wieloletni proces nadzorowanej eksploatacji zmodyfikowanego 7,62-mm karabinu maszynowego UKM 2000P, wdrożonego do SZ RP w 2016 r. oraz wnioski wynikające ze ścisłej współpracy z użytkownikami pozwoliły na opracowanie nowej konfiguracji karabinu dedykowanej m.in. dla Straży Granicznej, która przyjęła nazwę UKM 2020S
Damian Jarosz, Kierownik Działu Konstrukcji Mechanicznych w ZM "Tarnów".
Reklama

Nowy karabin maszynowy UKM 2020S posiada około 90 proc. wspólnych z UKM 2000P elementów konstrukcyjnych. Zastosowano w nim lufę skrócono do 440 mm, wyposażoną w odporną na wysoką temperaturę osłonę i demontowalny dwójnóg o regulowanej wysokości. Pod lufą znalazła się krótka szyna montażowa, umożliwiająca montażu chwytu przedniego jak najbliżej pojemnika amunicyjnego, co ułatwia manewrowanie bronią.

Kolba stała została zastąpiona składanym, regulowanym zespołem kolby z tworzywa sztucznego, który może być składany na lewą stronę broni. Szczerbina została zminimalizowana, aby jej budowa nie kolidowała z przyrządami celowniczymi instalowanymi na szynie Picatinny umieszczonej na komorze zamkowej.

Zmiany z jednej strony oparte były na doświadczeniach z eksploatacji UKM 2000P w siłach zbrojnych a z drugiej miały na celu obniżenie masy i gabarytów broni, przede wszystkim z myślą o jednostkach powietrznodesantowych, zmechanizowanych czy specjalnych. Dzięki tym zmianom masę broni obniżono o około 1 kg, zachowując funkcjonalności broni, takie jak szybkostrzelność teoretyczna 900 strz./min. Broń kompletowana jest z lufą 440 mm, ale możliwe jest też wykorzystanie standardowej lufy 540 mm.

Reklama

Komentarze (2)

  1. Grzyb

    Widzę, że SG radykalizuje działania przeciwko pseudo uchodźcom. Popieram, popieram... :)

  2. opozycja

    Jest taka tearia spiskowa - ze ten mur na granicy jest po co - ze jak zacznie sie na ostro zeby Polacy nie mogli uciekac. Zekomo tez jest jakas ustawa co pozwala wpwadzac wojska sojusznicze do tlumienia zamieszek. JA kiedys w Tearie spiskwe nie wierzlem - np jak Lepper mowil ze "na mazurach sa talbowie" - wysmiewalem - az sie okazlo ze sa i talowie i wiezienie CIA i ze PL musi zaplacic odszkowanie. Teraz sprawdzam KAZDA BZDURNA tearie:)

Reklama

Najnowsze