Reklama

Straż Graniczna

Nowe kierownictwo, stare zasady. Kontrole na granicy ze Słowacją będą przedłużone?

Autor. Straż Graniczna

Nowe kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zamierza przedłużyć, wprowadzone przez poprzednią ekipę rządzącą w resorcie, tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją, które obowiązują do 2 stycznia. Według projektu rozporządzenia kontrole mają zostać przedłużone do 1 lutego.

Reklama

O możliwym przedłużeniu kontroli na granicy polsko-słowackiej mówił ostatnio, w Radiu Zet szef resortu spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński. Pytany o to wskazał, że według niego przedłużenie kontroli na granicy ze Słowacją będzie „niezbędne”. „My jako nowa ekipa weszliśmy do resortu tydzień temu. Niektóre rozwiązania musimy dokładnie przejrzeć, zaudytować, ale tu wydaje mi się zasadne (przedłużenie tymczasowych kontroli – przyp. red.) z punktu widzenia polskiego bezpieczeństwa” – powiedział Kierwiński.

Reklama

Tymczasowe kontrole na granicy ze Słowacją zostały wprowadzone 4 października w trybie pilnym na podstawie kodeksu granicznego Schengen. Do tej pory kontrola graniczna na granicy ze Słowacją była przedłużana cztery razy: od 14 października do 2 listopada, od 3 listopada do 22 listopada, od 23 listopada do 3 grudnia oraz od 4 grudnia do 2 stycznia 2024 roku. 

Czytaj też

Jak się okazuje, nowe kierownictwo Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji planuje kontynuować tę „tradycję”. Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie przedłużenia kontroli na granicy ze Słowacją. „Uwzględniając fakt, że nadal istnieją przesłanki uzasadniające konieczność dokonywania kontroli na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej, projektowana regulacja zakłada przedłużenie tymczasowej kontroli granicznej osób w okresie od dnia 3 stycznia 2024 r. do dnia 1 lutego 2024 r. na podstawie art. 25 ust. 3 kodeksu granicznego Schengen” – czytamy w dokumencie.

Reklama

MSWiA tłumaczy to tym, że kontrole są niezbędne do „zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego w związku z wystąpieniem poważnego zagrożenia nielegalną imigracją na polsko-słowackim odcinku granicy państwowej”.

Czytaj też

Od 4 października, czyli od wprowadzenia tymczasowych kontroli, Straż Graniczna skontrolowała 1,015 mln tys. osób i 439 tys. pojazdów. Granicę polsko-słowacką można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. Wyrywkowo kontrolowane są osoby wjeżdżające do Polski. Trzeba mieć ze sobą dokument podróży - dowód osobisty lub paszport.

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze