Reklama

Straż Graniczna

NIK sprawdza przygotowanie Straży Granicznej do ochrony granicy zewnętrznej UE

Fot. Straż Graniczna/Twitter
Fot. Straż Graniczna/Twitter

Prowadzimy kontrolę dotyczącą przygotowania Straży Granicznej do ochrony granicy zewnętrznej Unii Europejskiej; ma zakończyć się pod koniec miesiąca - poinformował prezes NIK Marian Banaś. Kontrolerzy są obecni m.in. w Komendzie Głównej SG i MSWiA.

Na antenie TVN24 prezes NIK poinformował, że wszystkie kontrole planowe są już zaakceptowane przez kolegium NIK. "Takich kontroli na rok bieżący mamy zaplanowanych 103 i praktycznie w 70 proc. są one zakończone" - powiedział.

"Aktualnie prowadzimy również kontrolę dotyczącą przygotowania Straży Granicznej do ochrony granicy zewnętrznej Unii Europejskiej i w ramach tej kontroli badamy wszystkie zagadnienia związane z przygotowaniem Straży Granicznej" - poinformował Banaś. Jak dodał, jest to kontrola planowa, trwa od 2-3 tygodni i ma zakończyć się pod koniec tego miesiąca.

Pytany, czy w ramach kontroli kontrolerzy mogą dostać się na granicę, Banaś odparł: "Postaramy się, aby nasi kontrolerzy mogli być obecni i mogli sprawdzić sytuację, jaka ma miejsca na granicy". "Aktualnie sprawdzamy dokumenty, jesteśmy w Komendzie Głównej Straży Granicznej, w paru oddziałach i również w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji" - powiedział.

Straż Graniczna w ostatnich dniach notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od sierpnia odnotowano kilkanaście tysięcy takich prób. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W zeszły czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. 

Podczas wczorajszej konferencji prasowej, w siedzibie Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, wicepremier Jarosław Kaczyński powiedział, że sytuacja na polsko-białoruskiej granicy, "to najpoważniejszy kryzys w Polsce po 89 roku, to wojna hybrydowa". Jak dodał podjęto już decyzje o budowie bardzo trudnej do sforsowania zapory na granicy, która zastąpi doraźnie postawioną barierę. "Doświadczenie europejskie, doświadczenie licznych państw np. Węgier, Grecji, pokazuje, że to jest jedyna skuteczna metoda" - podkreślił. 

Kaczyński mówił, "tego rodzaju zapora będzie budowana" na tej części granicy, która nie przebiega na Bugu, choć zaznaczył, że na linii Bugu także będą z czasem stworzone zapory. "Ile to będzie trwało? Nie mogę w tej chwili rozstrzygnąć. Jest jeszcze przed ostateczną decyzją, co do tego jakie przedsiębiorstwa będą to budowały, ale te przedsiębiorstwa są już w zasadzie wybrane i model został już sporządzony" - poinformował. Dodał też, że w środę na posiedzeniu Komitetu Bezpieczeństwa w Warszawie zostało to zaprezentowane.

PAP/IS24

Reklama
ReklamaReklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze