Straż Graniczna
MSWiA o barierze na granicy polsko-białoruskiej: nie osiągnęła zakładanego celu
Dotychczasowa bariera elektroniczna i techniczna na granicy polsko-białoruskiej niestety nie pozwoliła na osiągnięcie pierwotnie zakładanego celu. Świadczą o tym stale podejmowane próby przekraczania granicy, których część kończy się sukcesem – podkreślił wiceszef MSWiA Maciej Duszczyk. Dodał, że w najbliższym czasie rozpocznie się audyt techniczny funkcjonowania zapory i w oparciu o jego wyniki będą „podejmowane dalsze decyzje dotyczące zabezpieczenia granicy państwowej”.
Na początku roku poseł PiS Dariusz Matecki wystosował interpelację do MSWiA, w której zapytał m.in. o to, czy nowy rząd zamierza zlikwidować barierę na granicy polsko-białoruskiej, a jeżeli nie to czy zostanie ona rozbudowana. Odpowiedzi udzielił podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Maciej Duszczyk. „Niewątpliwie sytuacja na granicy polsko-białoruskiej wymaga wzmożonych środków monitorowania w kontekście powtarzającego się masowego napływu nielegalnych migrantów. Priorytetem w polityce państwa musi być skuteczne zapobieganie próbom tworzenia szlaku migracyjnego przez Polskę do innych krajów Europy Zachodniej” – podkreślił Duszczyk.
Zamierzeniem obecnego kierownictwa resortu spraw wewnętrznych i administracji jest opracowanie i wdrożenie kompleksowej, długofalowej strategii migracyjnej, w celu właściwego zaprojektowania działań z zakresu odpowiedzi państwa na procesy migracyjne i obecność cudzoziemców, wynikiem której będzie nowelizacja obowiązujących przepisów prawa. Wypracowane rozwiązania muszą umożliwiać skuteczne działanie w zakresie ochrony granicy, ale jednocześnie pozwalać na indywidualną ocenę sytuacji każdego cudzoziemca, który znalazł się na terytorium RP. Trwa również analiza dotychczasowych doświadczeń w zakresie woli składania przez migrantów wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce.
Maciej Duszczyk, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji – odpowiedź na interpelacje w sprawie bariery na granicy polsko-białoruskiej
W swojej odpowiedzi wiceszef resortu spraw wewnętrznych i administracji zaznaczył, że dotychczasowa bariera elektroniczna i techniczna „niestety nie pozwoliła na osiągnięcie pierwotnie zakładanego celu”. „Świadczą o tym stale podejmowane próby przekraczania granicy, których część kończy się sukcesem. Dlatego też obecny rząd RP podjął działania mające na celu przygotowanie planu poprawy skuteczności zapory w zapobieganiu nielegalnego przekraczania granicy RP” – przekazał Duszczyk.
Czytaj też
Przypomniał przy tym, że Straż Graniczna realizuje obecnie inwestycje na trzech rzekach: Bug, Świsłocz i Istoczanka, na których powstaje system monitoringu perymetrycznego. Na rzece Bug obejmie on 172 kilometry, a jego realizacja odbędzie się w latach 2024-2025. Koszt budowy bariery elektronicznej na Bugu wyniesie około 279,2 milionów złotych. Natomiast na rzekach Świsłocz i Istoczanka długość zabezpieczenia wyniesie 47 kilometrów. Realizacja zaplanowana jest na ten rok. Koszt inwestycji na tych dwóch rzekach granicznych z Białorusią wyniesie około 85,7 miliona złotych.
„Niezależnie od powyższego pragnę poinformować, że w sprawie zapory na odcinku granicy polsko-białoruskiej, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podjął decyzję o przeprowadzeniu kontroli w Komendzie Głównej Straży Granicznej. W najbliższym czasie rozpocznie się również audyt techniczny funkcjonowania zapory. W oparciu o wyniki tych działań będą podejmowane dalsze decyzje dotyczące zabezpieczenia granicy państwowej” – dodał wiceszef MSWiA.
Czytaj też
To nie była jednak jedyna interpelacja poselska, która w ostatnim czasie dotyczyła zapory na granicy polsko-białoruskiej. Poseł KO Aleksandra Wiśniewska zapytała resort spraw wewnętrznych i administracji m.in. o liczbę interwencji na podlaskim odcinku granicy państwa w miesiącu poprzedzającym rozpoczęcie budowy zapory i jak wyglądała ta sytuacja w listopadzie 2023 roku. Odpowiedzi udzielił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Czesław Mroczek.
„Straż Graniczna w miesiącu poprzedzającym rozpoczęcie prac, tj. w grudniu 2021 r., odnotowała 1 643 próby przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom prawa. W styczniu 2022 r. miały miejsce 853 takie próby, a w listopadzie 2023 r. odnotowano 1 522 próby nielegalnego przekroczenia granicy państwowej. W zakresie działań Policji w grudniu 2021 r. funkcjonariusze przeprowadzili na podlaskim odcinku granicy państwowej 77 interwencji, a w listopadzie 2023 r. – 22 interwencje” – podał Mroczek.
Czytaj też
Przekazał również, że od momentu zakończenia budowy bariery na odcinku granicy państwowej z Białorusią, czyli od 30 września 2022 roku do końca listopada 2023 roku w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej odnotowano 2 107 przypadków uszkodzenia bariery technicznej.
ands
Mam dziwne przeczucie, że zostanie rozebrana, żeby jeszcze bardziej ułatwić przekraczanie granicy przez nielegalnych imigrantów, bo nie może być tak, żeby mieli trudniej. Granica ma nie istnieć.
user_1050711
To jest bardzo źle dla Polski, gdy wypowiada się polityk, bez śladowego zrozumienia tematu. Gorzej może być tylko w wypadku, gdy jednak rozumie, ale prawdy nie mówi, mieszając świadomie. Bariera ma blokować próby forsowania granicy przez tysiące, czy dziesiątki tysięcy nachodźców, razem, w jednym momencie. A nie zapobiegać przejściom jednostek czy małych grupek. Dokładnie jak próbowali bez powodzenia Turcy, tureckie władze, zrobić to z granicą Unii w Grecji.
RAF
Osiagnela zakladany cel. Spytajcie straznikow. Duzo latwiej i bezoieczniej im sie pracuje, a przekroczenia sa glownie tam gdzie nie ma bariery, na Bugu. A proby beda podejmowane dopoki beda takie rozkazy w Minsku i Moskwie.
AdSumus
Jaki rząd, takie decyzje.
Zbyszek
Próby przekroczenia granicy nie są miarą skuteczności bariery. Mogą one mówić o skuteczności wpływania na źródła problemu (zwłaszcza w krajach - źródłach "uchodźców"), choć i tak przy rozważeniu innych czynników (np liczby krajów z których ZBiR pozyskuje chętnych do przedzierania się przez naszą granicę - wzrost liczby krajów przy niemal tej samej liczbie prób mógłby sugerować trudności agresorów). Istotną miarą jest liczba udanych prób, choć z jakiegoś powodu tej liczby nie podano. Stwierdzenie więc ministra MSWIA że bariera nie osiągnęła zakładanego celu wygląda więc na niemerytoryczną propagandę Obawiam się że podjęto już decyzje, trzeba je tylko "sprzedać". A decyzje wyrosłe z ideologicznego zaślepienia zazwyczaj przynoszą fatalne skutki. Czas pokaże
Tomasz
To jak nie osiągnęła to niech rozbiorą zamiast formułować takie farmazony! Bez tej bariery mielibyśmy tutaj już setki tysięcy ludzi przysłanych przez Putina. To co robi obecna władza woła o pomstę do nieba i mija się z logiką!