Reklama

Straż Graniczna

Komenda zamontuje metalowe kraty na pojazdach służbowych

Autor. Podlaski Oddział Straży Granicznej

Straż Graniczna planuje instalację dodatkowych zabezpieczeń na kilkudziesięciu samochodach terenowych, które patrolują granicę polsko-białoruską. To będą metalowe kraty i folie antywłamaniowe na szybach - poinformowała w czwartek rzeczniczka komendanta głównego SG por. Anna Michalska.

Reklama

Porucznik Michalska powiedziała, że funkcjonariusze na granicy z Białorusią od maja doświadczają coraz więcej agresji ze strony migrantów i służb białoruskich. Rzucane są kamienie, cegły, konary drzew, płonące konary drzew czy petardy. "W tym roku uszkodzonych zostało wyjątkowo dużo samochodów. W zeszłym roku takie zdarzenia były incydentalne" - zwróciła uwagę rzeczniczka.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dlatego Straż Graniczna planuje instalację dodatkowych zabezpieczeń na kilkudziesięciu samochodach terenowych, które patrolują granicę polsko-białoruską. "To będą metalowe kraty i folie antywłamaniowe na szybach" - wyjaśniła por. Michalska. Jak dodała, pozwolą one uchronić nie tylko pojazdy, lecz także funkcjonariuszy podczas ataków, zwłaszcza, że zdarzały się sytuacje, gdy rzucony kamień czy wystrzelony przedmiot rozbił szybę auta.

Jak jeszcze na początku lipca br. usłyszeliśmy w Sejmie, w trakcie posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, presja migracyjna na granicy z Białorusią przełożyła się oczywiście na zwiększone użytkowanie pojazdów formacji. Jak informowała wówczas gen. Wioleta Gorzkowska, przebieg wzrósł o 15 proc. od jesieni 2021 roku. Podała również, że intensywność użytkowania samochodów terenowych w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej wzrosła o 80 proc. Zresztą, na tamten moment formacja musiała przesunąć na granicę z Białorusią 92 dodatkowe pojazdy z innych oddziałów, w ramach wsparcia.

Komenda Główna Straży Granicznej przeznaczy na nowe zabezpieczenia kilkaset tysięcy złotych.

Czytaj też

"Żeby zatrzymać migrantów czy organizatorów nielegalnego przekroczenia granicy, pomocników, kurierów potrzebne są nam mobilne i szybkie pojazdy, dlatego tak istotne w naszej służbie są samochody terenowe. Trudno prowadzić pościg opancerzonym pojazdem" - podkreśliła rzeczniczka komendanta głównego SG. W ramach poprzedniej edycji programu modernizacji (2017-2020) formacja kupiła 700 sztuk różnego rodzaju pojazdów za ponad 90 mln złotych. W tym aktualnym, wciąż trwającym - chcą kupić 370 sztuk za 80 mln złotych. Tylko w ubiegłym roku kupiono 62 pojazdy terenowe, a większość z nich dostarczona została właśnie na wschód. Program modernizacji to jednak nie jedyne źródło finansowania. Dzięki tym środkom Straż Graniczna wzbogacić ma się o ponad 130 nowych pojazdów - różnego typu. W planach jest między innymi zakup motocykli elektrycznych, które przydać mają się tam np. w rejonie rezerwatu Natura 2000.

Czytaj też

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama