ABW zatrzymała mężczyznę, który miał "inicjować działalność szpiegowską na rzecz Rosji"

25 listopada 2021, 09:28
ABW, agencja bezpieczeństwa wewnętrznego, fot. gov.pl
Fot. gov.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała polskiego obywatela, podejrzewanego o inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji oraz o działanie na szkodę polskich interesów – poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych. 66-letni mężczyzna nie przyznał się do zarzutów.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali Radosława S., który usłyszał zarzuty i na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany. Zatrzymanie to ma związek z aresztowanym w maju 2021 roku Marcinem K. podejrzanym o prowadzenie działalność na rzecz obcego wywiadu - przekazał dział prasowy Prokuratury Krajowej.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn zaznaczył, że sprawa jest rozwojowa, a znaczna część materiałów tego śledztwa ma niejawny charakter.

Materiał dowodowy i czynności procesowe wykonane w śledztwie wskazują, że zatrzymany 66-letni obywatel Polski jest podejrzany o inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Zatrzymany 66-latek wspierał działalność szpiegowską na rzecz rosyjskiego wywiadu FSB i działał na szkodę interesów Rzeczypospolitej Polskiej.

Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych 

Jak wynika z przekazanych informacji, funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali mężczyznę na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w niedzielę 21 listopada. Żaryn podał, że w trakcie przeszukania mieszkania zatrzymanego "zabezpieczono rzeczy i dokumenty, które uzupełniają obszerny materiał dowodowy". "Mężczyzna nie przyznał się do stawianych mu zarzutów" - dodał.

"Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie przedstawił Radosławowi S. zarzut ułatwienia prowadzenia działalności na rzecz obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej kwalifikowany z art. 18 § 3 kk w zw. z art. 130 par. 1 kodeksu karnego. Z ustaleń dokonanych w toku śledztwa wynika, że podejrzany pomagał Marcinowi K., któremu w maju 2021 roku prokurator przedstawił zarzut działania na rzecz obcego wywiadu" - podał dział prasowy PK. Radosławowi S. grozi do 10 lat pozbawienia wolności. 

Jak zaznaczył w komunikacie dział prasowy PK, "z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa jak również grożącą mu wysoką karę prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie skierował do Sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania". Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie na 3 miesiące. 

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez departament postępowań karnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Warszawie pod nadzorem mazowieckiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji PK. Sprawa dotyczy przestępstw szpiegostwa - brania udziału przez ustalonych obywateli RP i Federacji Rosyjskiej w działalności rosyjskiego wywiadu FSB przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

Wcześniej - w maju ABW zatrzymała pod zarzutem szpiegostwa 43-letniego Polaka, który miał współpracować ze służbami specjalnymi Rosji i przyznał się do winy. Miał on realizować zadania zlecone przez Rosjan, w tym przekazywał rosyjskim służbom specjalnym informacje i materiały z zakresu wojskowości oraz o polskich podmiotach i obywatelach. Dane te - w ocenie ABW – miały istotne znaczenie dla działań rosyjskich na terenie Polski i na szkodę naszego kraju.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Fanklub Daviena i GB
piątek, 26 listopada 2021, 22:36

Będzie z tego taki sam skandal i kompromitacja polskich specłużb jak po bezprawnym aresztowaniu i oskarżeniu asystenta posła Gruszki... :D

Naiwny
piątek, 26 listopada 2021, 21:45

Jozef - ma Pan rację. Ale nie tylko celebryci i posłowie. Wystarczy poczytać wpisy na tym forum - działający na szkodę przy najświętrzej RP to co najmniej co drugi forumowicz. Jak się dobrze zastanowić to Ja też. Wszystkich Nas do kicia a najlepiej od razu rozstrzelać.

Jozef
piątek, 26 listopada 2021, 00:03

Wielu poslow i celebrytow wyraza antypolskie poglady, obraza WP, itp. co moze rowniez byc finansowane przez FSB. ABW powinna sie sie tym poslom i celebrytom bardzo dobrze przyjrzec w celu zlikwidowania V kolumny w Polsce. Pozdrawiam.

Herr Wolf
piątek, 26 listopada 2021, 13:40

Którzy to posłowie???

Loll
czwartek, 25 listopada 2021, 23:23

No jeśli na rzecz wywiadu FR to raczej był kontaktem SWR lub GRU. FSB to służba wewnętrzna... dziecinada przedszkolaków PL.

formularz-Z3
czwartek, 25 listopada 2021, 19:51

Abwera to się powinna poprzyglądać dziwnym ruskim spółkom z o.o., które pęcznieją w KRS`ie. Z tego to by mieli zatrzymań na kolejne 5 lat pracy. Robią sobie 2 os. sp. z o.o. i w świetle prawa latają operacyjne fundusze FSB poza wszelką kontrolą.

Fanklub Daviena i GB
piątek, 26 listopada 2021, 22:42

Po IIWŚ okazało się, że szef Abwehry zdradzał III Rzeszę i cały czas pracował dla Aliantów... :D

Tweets InfoSecurity24