Reklama

Straż Graniczna

350 pojazdów tylko w tym roku. Straż Graniczna przeobraża flotę

Autor. Straż Graniczna

Straż Graniczna podpisała w tym roku umowy na zakup 242 samochodów służbowych o wartości 54 mln zł i przygotowuje się do podpisania w najbliższych dniach umowy na dostawę 12 motocykli elektrycznych – poinformowała rzeczniczka komendanta głównego formacji por. Anna Michalska.

Reklama

Umowa na zakup motocykli, którą w najbliższym czasie ma podpisać formacja opiewa na kwotę 1,2 mln zł. Dodatkowo, w trakcie są postępowania na zakup kolejnych 95 pojazdów. "Do końca roku formacja ma otrzymać łącznie prawie 350 nowych pojazdów - samochodów patrolowych - terenowych i SUV, również z napędem elektrycznym, a także busów, mikrobusów, motocykli, pojazdów ATV (all terrain vehicle - przyp. red.)" – poinformowała por. Anna Michalska i dodała, że są to największe zakupy od lat.

Reklama

Por. Michalska przekazała, że we wtorek podpisano umowę na zakup 18 samochodów patrolowych o napędzie elektrycznym marki Citroën ë C4 o łącznej wartości 3,7 mln zł. Zarówno citroeny, jak i kupione w tym roku Seaty Steca to nowość we flocie Straży Granicznej. Oprócz powyższych SG zakupiła w tym roku także autobusy marki Mercedes-Benz, mikrobusy marki Renault Traffic, samochody osobowe - skody octavia i superb oraz terenowe Toyoty Land Cruiser. Największymi będą w tym roku dostawy 110 Seatów Ateca za 17,5 mln zł oraz 55 Toyot Land Cruiser za 20 mln zł.

Czytaj też

"Do końca roku planowane jest podpisanie umowny na zakup i dostarczenie jeszcze w tym roku ok. 95 pojazdów – samochodów terenowych, typu SUV, pojazdów ATV i mikrobusów. To największe od lat zakupy pojazdów dla formacji" – przekazała Michalska. Na początku lipca br. zastępca komendanta głównego SG gen. Wioleta Gorzkowska informowała w Sejmie, że w planach jest także zakup 5 nowych PJN-ów, czyli Przewoźnych Jednostek Nadzoru "w ramach środków zagranicznych".

Reklama

Por. Michalska zaznaczyła, że zakupy finansowane są głównie z pieniędzy pochodzących z tzw. ustawy modernizacyjnej, ale też współfinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

"Zakupy pojazdów planowane są pod konkretne zadania realizowane przez Straż Graniczną, ale też pod kątem bieżących potrzeb zgłaszanych przez funkcjonariuszy z terenu" – powiedziała rzeczniczka komendanta głównego SG. Dodała, że część pojazdów była testowana w terenie, zaś niektóre marki już są używane i dobrze sprawdzają się w służbie. "Tam, gdzie możemy, będziemy chcieli korzystać z samochodów i motocykli z napędem elektrycznym" – wskazała. Motocykle elektryczne przydać mają się np. w rejonie rezerwatu Natura 2000.

Czytaj też

Jak jeszcze na początku lipca br. usłyszeliśmy w Sejmie, w trakcie posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, że presja migracyjna na granicy z Białorusią przełożyła się na zwiększone użytkowanie pojazdów formacji. Jak informowała wówczas gen. Wioleta Gorzkowska, przebieg wzrósł o 15 proc. od jesieni 2021 roku. Podała również, że intensywność użytkowania samochodów terenowych w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej wzrosła o 80 proc. Zresztą, na tamten moment formacja musiała przesunąć na granicę z Białorusią - w ramach wsparcia - 92 dodatkowe pojazdy z innych oddziałów.

W ramach poprzedniej edycji programu modernizacji (2017-2020) formacja kupić miała 700 sztuk różnego rodzaju pojazdów za ponad 90 mln złotych. W tym aktualnym, wciąż trwającym – chcą kupić 370 sztuk za 80 mln złotych. Tylko w ubiegłym roku kupiono 62 pojazdy terenowe, a większość z nich dostarczona została właśnie na wschód. Program modernizacji to jednak nie jedyne źródło finansowania. Dzięki tym środkom Straż Graniczna wzbogacić ma się o ponad 130 nowych pojazdów – różnego typu.

Czytaj też

Niedawno formacja podawała także, że planuje instalację dodatkowych zabezpieczeń na kilkudziesięciu samochodach terenowych , które patrolują granicę polsko-białoruską. To będą metalowe kraty i folie antywłamaniowe na szybach. Komenda Główna Straży Granicznej przeznaczy na nowe zabezpieczenia kilkaset tysięcy złotych.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze (1)

  1. Norman

    Na razie to są zamawiane ,,wozidła, w chromie w tym elektryczne.Może w końcu ktoś zrobi przetarg na pojazd terenowy z elementami offroad :lakier lub folia matowy grafitowy ,,olive drab,, aby był uniwersalny do lasu,w zimie i w jesieni, stalowe zderzaki z wyciągarką przód,osłona silnika i skrzyni-metalowe, webasto i dodatkowy akumulator,wyłącznik oświetlenia do prowadzenia auta w NVG, listwy belki led przednie i boczne.Straż graniczna to największy zlepek różnych firm trabsportowych...co przetarg to inne pojazdy.Naprawdę nie można zrobić przetargu 3 letniego na dostanę pojazdów z serwisem 48 godzinnym ?

Reklama