Reklama

Straż Graniczna

155 funkcjonariuszy SG na pierwszy stopień oficerski

święto straży granicznej
Autor. Podlaski Oddział Straży Granicznej

Podczas obchodów święta Straży Granicznej akty mianowania na pierwszy stopień oficerski otrzyma 155 funkcjonariuszy SG - poinformowała rzeczniczka komendanta głównego por. Anna Michalska. Dodała, że tegoroczne obchody święta Straży Granicznej odbędą się 12 maja w Koszalinie.

Reklama

Święto Straży Granicznej przypada 16 maja. Jak przekazała Straż Graniczna, tegoroczne obchody święta obędą się 12 maja w Koszalinie. Podczas uroczystości zostaną m.in. wręczone akty mianowania na pierwszy stopień oficerski.

Reklama

Rzeczniczka komendanta głównego SG por. Anna Michalska poinformowała, że postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy, który weźmie udział w obchodach, na stopień podporucznika SG zostało mianowanych 155 funkcjonariuszy, a w promocji oficerskiej weźmie udział 132 funkcjonariuszy. Dodała, że kurs oficerski trwał sześć miesięcy i odbywał się w Kętrzynie i w Koszalinie.

Michalska podała również, że w tym roku do służby przyjęto 195 osób, a dodatkowo planowane jest przyjęcie 654 osób. Zaznaczyła, że w ostatnim czasie - z uwagi na to, że SG jest na pierwszej linii podejmowanych działań - formacją częściej interesują się media i społeczeństwo. Zwróciła uwagę na pandemię, największy w historii kryzys migracyjny na polsko-białoruskiej granicy oraz konflikt zbrojny w Ukrainie.

Reklama

Czytaj też

"Wybuch konfliktu zbrojnego na Ukrainie spowodował, że Straż Graniczna stanęła w obliczu ogromnego wyzwania, związanego z zapewnieniem wysokiego poziomu ochrony granicy zewnętrznej Polski i Unii Europejskiej oraz sprawnej i skutecznej kontroli granicznej ogromnej fali osób, udających się przez czynne przejścia graniczne z terytorium Ukrainy do Polski, w celu uzyskania ochrony" - zaznaczyła. Tylko do 3 maja ogółem granicę państwową z Ukrainą przekroczyło ponad 4 mln osób, w tym ponad 3 mln osób wybierając kierunek do Polski. Dodała, że w początkowym okresie konfliktu do Polski dziennie wjeżdżało ponad 100 tys. podróżnych, a w rekordowym dniu nawet ponad 140 tys. podróżnych. "W celu zapewnienia płynności ruchu granicznego oraz porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego w związku z sytuacją zaangażowano maksymalną liczbę funkcjonariuszy, w tym funkcjonariuszy z innych oddziałów Straży Granicznej, oraz wykorzystano pełną infrastrukturę przejść granicznych do kontroli ruchu granicznego" - podkreśliła. Dodała, że wprowadzono także możliwość przekraczania granicy pieszo.

Michalska podkreśliła, że mimo dużego napływu uchodźców, SG kontroluje wszystkie osoby przekraczające granicę zgodnie z przepisami i rejestruje ich dane w systemie odprawy granicznej. Wjeżdżający sprawdzeni są m.in. pod kątem ewentualnych zagrożeń dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, w szczególności w Systemie Informacyjnym Schengen (SIS) i Interpolu. Dodała, że w pierwszych dniach konfliktu, kiedy ruch na przejściach był największy, odprawa obywateli UE oraz matek z dziećmi z Ukrainy, posiadających paszporty, była prowadzona w sposób uproszczony, a w celu zapewnienia sprawnego transportu pomocy humanitarnej na Ukrainę wprowadzono uproszczone procedury odprawy towarów w dedykowanych drogowych przejściach granicznych. Zaznaczyła, że tworzono także dodatkowe linie kontroli oraz opracowano specjalne procedury postępowania z małoletnimi bez opieki i dziećmi z domów dziecka czy poprawczaków.

Czytaj też

Odnosząc się do kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej podkreśliła, że funkcjonariusze SG wielokrotnie byli atakowani na granicy. "Odparliśmy atak nielegalnych imigrantów w Kuźnicy, stąd funkcjonariusze zostali przeszkoleni z użycia tarcz ochronnych, wprowadzano plecakowe miotacze gazu, które mają większy zasięg. Zwiększono obsadę etatową Podlaskiego Oddziału SG. I najważniejsze - zapadła decyzja o budowie bariery na granicy polsko-białoruskiej, która w obecnej sytuacji stała się niezbędna. To największa inwestycja w dziejach SG" - podkreśliła.

W Straży Granicznej służy obecnie 14,6 tys. funkcjonariuszy (4392 kobiet i 10246 mężczyzn) i pracuje ponad 3,3 tys. cywilów. Ponad 7 tys. funkcjonariuszy wchodzi w skład korpusu chorążych. 4,8 tys. to podoficerowie, a 2,5 tys. to oficerowie. Blisko 11 tys. funkcjonariuszy SG ma wykształcenie wyższe, w tym 7,7 tys. ma tytuł magistra.

Straż Graniczna została powołana do życia ustawą z dnia 12 października 1990, a jej funkcjonowanie rozpoczęło się 16 maja 1991 wraz z rozformowaniem Wojsk Ochrony Pogranicza.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama