Wicepremier Kaczyński o budowie "bardzo poważnej zapory" na granicy: to jedyna skuteczna metoda

7 października 2021, 17:52
Kaczyński, praga, fot. twitter kancelaria premiera
Fot. Kancelaria Premiera/Twitter

"Podjęliśmy decyzję o budowie trwałej zapory wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda" - powiedział wiceprezes Rady Ministrów Jarosław Kaczyński podczas briefingu prasowego po wyjazdowym posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych poświęconemu sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Jak dodał, "to najpoważniejszy kryzys w Polsce po 89 roku, to wojna hybrydowa".

Komitet Rady Ministrów do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych zebrał się na wyjazdowym posiedzeniu, podczas którego omówiono sytuację na polsko-białoruskiej granicy. W spotkaniu udział wzięli również komendanci Straży Granicznej i Policji, a także dowódcy wojskowi. Jak poinformował przewodniczący Komitetu, wicepremier Jarosław Kaczyński, omówiono nie tylko sytuację na granicy, ale również scenariusze i zagrożenia dla Polski. 

Wicepremier poinformował również, że podczas spotkania omówiono decyzję o budowie na granicy z Białorusią "bardzo poważnej zapory", którą "trudno będzie sforsować". Jak dodał, doświadczenia europejskie z nielegalną migracją pokazują, że to "jedyna skuteczna metoda". Jakaś forma zapory, zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego, powstać ma również na linii Bugu. Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy rozpoczną się prace, ani ile będą trwały. Wicepremier zapewnia jednak, że sporządzono już model muru i wybrano już przedsiębiorstwa, która zajmą się budową. Jak podkreślił z kolei, odpowiadając na pytania dziennikarzy, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, będzie to jedyna z najbardziej nowoczesnych "zapór inżynieryjnych" na świecie. Dodał jednak, że póki co, nie zdradzi szczegółów tego jak będzie ona wyglądała. 

Jak powiedział wicepremier Kaczyński, "funkcjonariusze białoruscy osobiście uczestniczą w przecinaniu zapór, drutów i wspomagają tę - w ogromnej większości nieudaną - próbę sforsowania granicy". Dodał, że migranci z terytorium Białorusi są kierowani na przygraniczny pas po stronie białoruskiej, co jest tolerowane przez służby białoruskie. Według Kaczyńskiego celowo są oni doprowadzani do złego stanu zdrowia przez białoruskie służby, co zdaniem wicepremiera jest dodatkowym czynnikiem, który ma wpłynąć na opinię publiczną w Polsce

Komendant Główny Straży Granicznej podkreślił, że grupy przestępcze, które działają na granicy, są coraz bardziej brutalne. "Do tej pory postawiliśmy zarzuty 230 osobom za taką działalność. 21 osób zostało aresztowanych" - powiedział podczas konferencji gen. Praga. 

Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 14 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. We wszystkich ośrodkach straży granicznej przebywa obecnie ponad 1,5 tys. nielegalnych imigrantów.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. 30 września Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. W piątek (1 października) w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie prezydenta w tej sprawie.

IS24/PAP

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 46
Karolek
niedziela, 10 października 2021, 16:52

Tak abstrahując od tematu artykułu. To mam prośbę żeby internetowe trolle i osoby z po za branży się nie wypowiadały bo tylko śmiecą pomiędzy wypowiedziami ludzi inteligentnych.

Elo
sobota, 9 października 2021, 21:02

PiS pokazał... Jak można w ciągu niespełna 7lat namieszać...namieszać tak że tego nikt przez dłuuugie lata nie naprostuje....

Borsuk
piątek, 8 października 2021, 18:43

Odizolowany od rzeczywistości starszy pan urządza nam świat zmierzający do Rosji - czyżby jakieś ukryte związki z ichnią agenturą? Antek już podał im wojsko na tacy a teraz Jarosław kraj - a co na to suweren ? Nadal ciemny naród nic nie pojmuje !

Polo
sobota, 9 października 2021, 21:17

Takie głupoty może przejdą na Onecie, ale z tego portalu korzystają raczej świadomi ludzie. Daruj wiec sobie..

SAS
piątek, 8 października 2021, 14:59

Przesadzony dramatyzm. Żadnej wojny hybrydowej nie ma. Po prostu ten mur trzeba były zacząć budować już lata temu - jak na granicę wschodnią UE przystało. Na pewno przy okazji ostatniego kryzysu imigracyjnego, kiedy zaczynały to robić inne państwa.

Piotr ze Szwecji
piątek, 8 października 2021, 13:50

Zapora nie musi być odporna na forsowanie ciężarówką terenową, jeśli nie transporterem opancerzonym. Co do kwestii niszczących polskie ogrodzenie po polskiej stronie granicy, pograniczników białoruskich, to nie można ich przyłapać na gorącym uczynku, aresztować i stawić przed polskim sądem dla przykładu?

dim
piątek, 8 października 2021, 18:10

@ Owszem musi być. Poprzednie greckie zapory nie były i Turcy je "na bezczelnego" przed kamerami niszczyli, np. zahaczając liną i ciągnąć hakiem pojazdu wojskowego. Teraz wjeżdżać trzeba by tam czołgiem. A ten zarobiłby oczywiście z ppk lub z podkalibrowego.

Tweets InfoSecurity24