Reklama

Służba Więzienna

Ruszyła czwarta edycja targów Więziennictwo 2024

Autor. InfoSecurity24.pl

W Lublinie wystartowała czwarta edycja targów Więziennictwo 2024, poświęcona zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem systemu penitencjarnego. W tym roku, w wydarzeniu bierze udział blisko 70 wystawców. Tegoroczna konferencja i targi Służby Więziennej potrwa dwa dni.

Oficjalne otwarcia targów #Więziennictwo odbyło się w czwartek na terenie Targów Lublin. W wydarzeniu udział wzięli m.in. wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart, która jest odpowiedzialna w resorcie za więziennictwo. W inauguracji brał też udział wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch, dyrektor generalny SW płk Andrzej Pecka oraz prezes Targów Lublin Robert Głowacki.

Reklama

„Przez te 25 lat udało nam się stworzyć wiele ciekawych wydarzeń, ale można powiedzieć, że Targi Lublin wyspecjalizowały się właśnie w takich wydarzeniach skierowanych dla służb mundurowych” – powiedział podczas ceremonii otwarcia prezes Targów Lublin Robert Głowacki. Zaznaczył, że system penitencjarny w Polsce jest filarem bezpieczeństwa. „Tegoroczna edycja została poświęcona właśnie bezpieczeństwu funkcjonariuszy, którzy tą swoją ciężką pracą czasami też nie narażają życie swoje” – podkreślił Głowacki. Jak dodał, w czwartej edycji targów Więziennictwo 2024 udział bierze blisko 70 firm.

Czytaj też

Wiceszefowa resortu sprawiedliwości Maria Ejchart zauważyła natomiast, że przez dwa dni targów słowo bezpieczeństwo będzie „odmieniane przez wszystkie przypadki”.  „Dla mnie to bezpieczeństwo jest ogromnie ważne i myślę o nim w trzech kontekstach. Jednym z nich jest bezpieczeństwo publiczne, drugim bezpieczeństwo skazanych i tymczasowo aresztowanych, którzy przebywają w naszych jednostkach, a trzecim, tym ogromnie ważnym filarem bezpieczeństwa jest bezpieczeństwo funkcjonariuszy” – mówiła wiceminister sprawiedliwości.

Bezpieczeństwa nie ma i nie będzie bez transparentnego i praworządnego myślenia o systemie więziennictwa i systemie wykonywania kary. Tego bezpieczeństwa nie będzie też bez godności, bez godności ludzkiej, bez godności więźnia, ale przede wszystkim bez godności funkcjonariusza.
Maria Ejchart, wiceminister sprawiedliwości

Zauważyła przy tym, że Służba Więzienna się zmienia wraz z tym, jak świat się zmienia i „musi się do tego nowego świata, pełnego wyzwań dostosować”. „Nie możemy nie widzieć tego, że świat się rozwija, że są nowe technologie i one muszą przychodzić nam z pomocą, po to, żeby zabezpieczać te filary, o których powiedziałam” – dodała wiceszefowa Ministerstwa Sprawiedliwości.

Reklama

Podczas otwarcia targów głos zabrał także dyrektor generalny SW płk Andrzej Pecka. „Dzisiejsze spotkanie daje nam możliwość, byśmy wspólnie spojrzeli na wyzwania i potrzeby, jakie codziennie stają przed funkcjonariuszami Służby Więziennej. To wyjątkowa okazja, aby wymienić się doświadczeniami, poznać nowoczesne technologie, wspólnie zastanowić się nad rozwiązaniami, które uczynią naszą pracę bezpieczniejszą i skuteczniejszą” – mówił szef Służby Więziennej.

„Podczas targów będziemy mieli okazję przyjrzeć się technologiom, które pomagają w zwiększaniu standardów bezpieczeństwa. Nowoczesne systemy monitoringu, automatyzacja procesów kontrolnych, a także mechanizmy wczesnego wykrywania zagrożeń to rozwiązania, które mogą znacząco zmniejszyć liczbę niepożądanych incydentów” – podkreślił pułkownik Andrzej Pecka.

Czytaj też

Z kolei I wicewojewoda Lubelski Wojciech Wołoch zwrócił uwagę, że więziennictwo w przeszłości „kojarzyło się z taką sferą zamkniętą” oraz z „czymś, co z zewnątrz nie widać i do końca nie wiemy, co tam się dzieje”. „Ta dzisiejsza konferencja pokazuje to, że rozmawiamy o tym problemie, rozmawiamy o wyzwaniach i rozmawiamy o tym, co jest niezwykle ważne” – podkreślił wicewojewoda.

Bez nowych technologii, bez rozwoju, bez nowych instrumentów i metod pracy, ten cały system nie będzie funkcjonował właściwie i nie będzie odpowiadał na wyzwania dzisiejszych czasów. Dlatego tak jest ważne to, co słyszymy w tle, ten szum. Gwar ludzi, którzy uczestniczą już w tych targach, widać zainteresowanie, widać ten potencjał” – dodał.

Reklama

Organizatorami targów Więziennictwo są Targi Lublin S.A. oraz Grupa MTP. Pierwsza edycja wydarzenia odbyła się w 2019 roku. Tegoroczna – już czwarta edycja – odbywa się w dniach 14-15 listopada w Lublinie.

Reklama

Komentarze

    Reklama