Reklama

Policja

Roboty za ponad 6 mln złotych pomogą policyjnym pirotechnikom

Fot. Policja.pl
Fot. Policja.pl

Obyło się bez zaskoczenia i „zrobotyzowane urządzenia do rozpoznania i neutralizacji ładunków niebezpiecznych w wersji dużej” dla policyjnych pirotechników dostarczy Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. W sumie do mundurowych trafić może w sumie nawet pięć robotów za ponad 6 mln złotych.

Poszukiwane przez policję roboty pirotechniczne/EOD musiały spełniać szereg wymagań technicznych, a formacja miała dość sprecyzowane oczekiwania. Konstrukcja robotów powinna zapewniać więc możliwość realizacji działań z zakresu rozpoznania i neutralizacji ładunków niebezpiecznych przez cały rok w każdych warunkach atmosferycznych, w temperaturze od -20 do + 50 st. C. Urządzenia muszą być również zabezpieczone przed wpływem niekorzystnych czynników atmosferycznych i środowiskowych, co oznacza spełnianie minimum klasy szczelności IP 65. KGP określiła też maksymalne wymiary robota w pozycji złożonej/transportowej. Zgodnie z wytycznymi nie powinien być on dłuższy niż 1400 mm, szerszy niż 900 mm oraz wyższy niż 1300 mm. Wśród wymagań znalazły się także parametry określające zdolność do pokonywania przeszkód terenowych. Pojazdy muszą być w stanie m.in. podjechać na wzniesienie o nachyleniu minimum 30°, pokonać progu o wysokości minimum 230 mm czy wjechać na schody o nachyleniu minimum 25°. Roboty powinny też posiadać minimalny prześwit wynoszący 80 mm.

W ramach wymaganego ukompletowania powinny znaleźć się: baza mobilna, manipulator z chwytakiem, minimum 5 kamer z własnym źródłem światła, magistrala do zdalnego odpalania ładunków minimum 200 m czy dodatkowe elementy i urządzenia, w tym uchwyty do urządzenia rentgenowskiego, wyrzutnika pirotechnicznego oraz czujnika skażeń chemicznych.

Jak informował InfoSecurity24.pl już na początku lutego, wiele wskazywało na to, że zmówienie trafi do Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP. Za dostawę trzech robotów oczekiwał on 4 023 516,96 złotych brutto, a cena oferty brutto (jak się wydaje zakładająca dostawę zarówno zamówienia podstawowego jak i opcjonalnego – łącznie pięć sztuk) opiewała na sumę 6 705 861,60 złotych brutto. Instytut na dostarczany przez siebie produkt oferował 60-miesięczną gwarancję. Innych ofert w postępowaniu na dostawę robotów nie złożono, a jak wynika z informacji przekazanych przez KGP, formacja zdecydowała się na wybór propozycji złożonej przez PIAP. Oznacza to, że nowy policyjny sprzęt na wyposażenie formacji powinien trafić do 29 października 2021 r.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze