Nie później niż do 1 sierpnia 2020 roku planowane jest przywrócenie widzeń osadzonych z najbliższymi - poinformowała Służba Więzienna. To kolejny krok formacji, którego celem jest zniesienie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa.
Ministerstwo Sprawiedliwości i Służba Więzienna podjęły decyzje o przywróceniu widzeń osadzonych z najbliższymi. Ma do tego dojść nie później niż do 1 sierpnia br. Jak zaznacza formacja, "w trosce o zdrowie funkcjonariuszy, osadzonych i ich rodzin widzenia realizowane będą z zachowaniem reżimu sanitarnego".
Służba Więzienna jeszcze w czerwcu zapowiadała, że umożliwienie osadzonym widzeń z najbliższymi będzie trzecim etapem wracania do więziennej "normalności". Z pierwszym dniem lipca przywrócono bowiem możliwość wykonywania pracy w przywięziennych zakładach pracy i halach produkcyjnych na terenach lub w bezpośrednim sąsiedztwie jednostek penitencjarnych oraz realizację szkoleń zawodowych dla małych grup skazanych. Następnie w planach było przywrócenie zatrudnienia zewnętrznego z zachowaniem reżimu sanitarnego, a etap też miał być realizowany oczywiście w porozumieniu z pracodawcami. Zezwolenie na widzenia miały stanowić ostatnią fazę znoszenia obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa.
Przypomnijmy, że na początku kwietnia br. Służba Więzienna, ze względu na konieczność ochrony zdrowia wszystkich osadzonych, funkcjonariuszy i pracowników więziennictwa, Służba Więzienna zaostrzyła zasady bezpieczeństwa w jednostkach penitencjarnych. Funkcjonariusze, którzy mają kontakt z więźniami, muszą od tamtej pory nosić maski ochronne. Wprowadzono też całkowity zakaz wyjść więźniów na zewnątrz do pracy.
Czytaj też: Paralizatory na liście uzbrojenia Służby Więziennej. Ministerstwo zmienia rozporządzenie
Natomiast w drugiej połowie marca wstrzymano odwiedziny we wszystkich aresztach śledczych i zakładach karnych, a od 12 marca wszystkim wchodzącym na teren więzień mierzona jest temperatura. By zapewnić osadzonym kontakt z bliskimi, zwiększono możliwości kontaktu telefonicznego, korespondencyjnego i za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Osadzeni mają także szerszy dostęp do telewizji, radia i prasy. Wprowadzono dodatkowe zajęcia terapeutyczne, edukacyjne i kulturalno-oświatowe, indywidualnie i w małych grupach.
Resort sprawiedliwości przygotował również specjalny program dotyczący produkcji środków dezynfekujących, maseczek i innych środków ochronnych niezbędnych w czasie pandemii. Jak podkreślał jeszcze w maju br. wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik, w programie biorą udział zakłady karne i areszty śledcze w całym kraju. Środki trafiają do instytucji, gdzie są ludzie, którzy potrzebują pomocy, jak np. hospicja, szpitale, domy dziecka, domy pomocy społecznej.
Jaki rezizm sanitarny prosze sprecyzowac?Bo sluchy dochodza ze jedna osoba dorosla na widzenie z osadzonym a dzieci zakaz!!!!
Na jesień zbliża się nowa fala wirusa. Trzeba zadać sobie pytanie czy te widzenia będą na stałe? Brak pracy zewnetrzej też nie jest na rękę Służbie bo z pieniędzy wypracowanych przez skazanych finansowany jest po czesci fudusz sprawiedliwosci i modernizacja. Obecna sytuacja nie jest nikomu na rękę. Zapewniam was, że pewne decyzję już dawno zapadły i zostaną przedstawione w odpowiednim czasie. Im mniej osób o nich wie tym lepiej bo co niektórzy mają zbyt długie jezyki.
Czy już coś wiadomo kiedy osadzeni pójdą do pracy zewnętrznej?
Największą porażka naszej cztowskiej władzy to absolutny brak doświadczenia ochronnego, a co się z tym wiąże panika w działaniach. Panowie osadzeni też oczekują jasnej informacji a nie tupania w miejscu i robienia kurzu. Wy nie słuchacie nas, f~szy z jednostek, i dlatego nie wiecie co robić by uniknąć dymu. Totalny bałagan i sprzeczne polecenia odbijają się na tym że ludzie uciekają na emerytury a nowi nie przychodzą. Proszę odejdźcie!!!!
Bzdury piszesz jacy doświadczeni młode wilki wchodzą z doświadczeniem bo uczyli się od starych niepisz bzdur
Kiedy o pójdą do pracy zewnętrznej? Pewnie w ogóle bo boją się ich wypuścić. Tak samo będzie z przepustkami.