Reklama

Służba Więzienna

Nowelizacja ustawy o SW z rządowym poparciem. Zmiany mają usprawnić rekrutację

Fot. Facebook Służba Więzienna
Fot. Facebook Służba Więzienna

Odciążenie Rejonowych Komisji Lekarskich podległych MSWiA, uproszczony proces kwalifikacji kandydatów do Służby Więziennej, czy usprawniony proces gospodarowania zasobem kwater tymczasowych Służby Więziennej - m.in. takie rozwiązania zakłada projekt ustawy, o którego przyjęciu przez rząd poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Reklama

Jak przekazała KPRM, Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie nazwy uczelni służb państwowych nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości i o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. "Projekt zakłada poprawę funkcjonowania oraz efektywności pracy w Służbie Więziennej. Nowe przepisy usprawnią m.in. procedurę naboru do formacji. Uproszczone zostaną także procedury związane z przydzielaniem funkcjonariuszom Służby Więziennej kwater tymczasowych" - podano w komunikacie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zgodnie z przyjętym przez rząd dokumentem wprowadzone zostaną zmiany do orzecznictwa lekarskiego kandydatów do służby w Służbie Więziennej. W proces rekrutacji będą mogły być włączone jednostki służby medycyny pracy SW. Zmiana pozwoli na usprawnienie procedury naboru, co zachęci nowych kandydatów do wstąpienia do Służby Więziennej. Nowe rozwiązanie pozwoli na odciążenie Rejonowych Komisji Lekarskich, podległych ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, które obecnie realizują zadania związane z orzecznictwem lekarskim kandydatów do SW.

Nowe przepisy mają przyczynić się do uproszczenia procesu kwalifikacji kandydata do SW. Pozwoli to w znacznym stopniu skrócić czas oczekiwania na wydanie orzeczenia o zdolności kandydata do pełnienia służby oraz pozwoli w sposób płynny prowadzić rekrutację do formacji.

Jak dodano wprowadzone zostaną też rozwiązania, które umożliwią funkcjonariuszom oraz pracownikom Służby Więziennej uzyskanie potrzebnej pomocy psychologicznej, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom ich pracy.

Usprawniony zostanie również proces gospodarowania zasobem kwater tymczasowych Służby Więziennej. Pozwoli to na efektywniejsze zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych funkcjonariuszy SW, którzy są uprawnieni do otrzymania takich kwater.

Czytaj też

KPRM poinformowała również, że nastąpi zmiana nazwa uczelni służby państwowej nadzorowanej przez Ministra Sprawiedliwości – Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na „Akademię Wymiaru Sprawiedliwości". Zmiana nastąpić 1 września 2023 roku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Daniel79

    Na pewno usprawnią Szczególnie podwyżkami zachęcą do pracy w sw Porażka systemu

  2. Bolo1978

    Uproszczone procedury a co były skomplikowane. Po tym co teraz przyjmują to się zastanawiam czy w ogóle jakieś są. Większość to niedojdy a dobrych i doświadczonych funkcjonariuszy nikt nie słucha i szanuje. Poczytajcie generałowie księgę gości albo okiem klawisza tam widać dokąd zmierza SW patologia w SW to chleb powszedni

Reklama

Najnowsze