Reklama

Służba Więzienna

W Służbie Więziennej będzie więcej generałów

Fot. Piotr Kochański/Służba Więzienna
Fot. Piotr Kochański/Służba Więzienna

O tym, że Służba Więzienna zyska sporo nowych generalskich etatów pisaliśmy już na początku grudnia ubiegłego roku. Zmienione przepisy wchodzą dziś w życie, a co za tym idzie awanse mogą zostać przyznane już z okazji najbliższego święta formacji, które przypada pod koniec czerwca. Rozszerzenie stanowisk, na których przyznać można nominację generalską to jednak nie wszystko, bowiem na awans szansę ma też szef formacji, dla którego utworzono stopień generała inspektora. 

Reklama

Możliwość przyznania dyrektorowi generalnemu SW drugiej generalskiej gwiazdki nie jest zaskoczeniem, bowiem zapowiedzi mówiące o tym, że tak właśnie – na wzór innych służb mundurowych – się stanie, pojawiały się już od dawna. Dodanie do rozporządzenia stopnia generała inspektora uznać można zatem za formalne dopełnienie składanych wcześniej deklaracji. Tych jednak nie słychać było za wiele w kwestii rozszerzenia grupy stanowisk, na których awans generalski w ogóle jest możliwy. Tymczasem tak właśnie się stało, a odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie właśnie dziś w życie.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Szanse na generalskie lampasy – już od dziś – mają dyrektorzy okręgowi. Tych jest obecnie dokładnie jedenastu i wszyscy pełnią służbę w stopniu pułkownika, zatem – teoretycznie – droga do awansu jest otwarta i dość krótka. Dojść może do tego w czerwcu (z okazji święta formacji) albo w listopadzie (z okazji święta niepodległości). Jest jeszcze trzecia opcja, zgodnie z którą - w szczególnie uzasadnionych przypadkach – wyższy stopień otrzymać można w innym niż dwa wymienione terminy. 

Nie jest oczywiście przesądzone, że wszyscy dyrektorzy w przy najbliższej okazji nominację otrzymają, niemniej jednak szansa na to, że część z nich prezydent zdecyduje się włączyć do korpusu generalskiego, jest spora. Wprowadzona zmiana sprawia, że SW dołącza – jeśli chodzi o etaty generalskie - do innych mundurowych formacji, w których np. komendanci wojewódzcy (którym biorąc pod uwagę strukturę SW odpowiadać mogą dyrektorzy okręgowi) mogą awansować do stopnia jednogwiazdkowego generała, a szef formacji (np. w Policji czy PSP) dosłużyć może się stopnia odpowiadającego generałowi dywizji (dwugwiazdkowy generał).

Reklama

Komentarze (1)

  1. Bolo1978

    Super a komu potrzebni generałowie ludzi do pracy w oddziałach brakuje a oni sobie gwiazdki rozdają. Żadnej motywacji do pracy tylko coraz więcej obowiązków SW jest już na dnie

Reklama

Najnowsze