Reklama

Służba Więzienna

Mobilna strzelnica kontenerowa dla SW. Formacja wybrała dostawcę

Fot. por. Robert Stępniewski/sw.gov.pl
Fot. por. Robert Stępniewski/sw.gov.pl

Służba Więzienna wybrała dostawcę mobilnej strzelnicy kontenerowej. Ma ona trafić do Oddziału Zamiejscowego w Kikitach Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie. Jak się okazało, SW zdecydowała się ofertę, która przekracza pierwotnie zaplanowany na ten cel budżet o ponad 300 tys. złotych, a jedyna mieszcząca się w limicie wyasygnowanych przez formację środków propozycja, została odrzucona. Mobilna strzelnica powinna trafić do formacji do 3 miesięcy od momentu podpisania umowy - a więc najprawdopodobniej jeszcze w tym roku.

Rozpisany przez Służbę Więzienną przetarg zakłada montaż i uruchomienie nowej mobilnej strzelnicy kontenerowej, która trafić ma do Oddziału Zamiejscowego w Kikitach Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie. W przetargu złożono cztery oferty, jednak, jak się okazało, propozycja najtańsza (która jako jedyna mieściła się w budżecie SW) – pochodząca od firmy Target - Grzegorz Polak opiewająca na kwotę 1 227 540 złotych – została odrzucona.

Było za tanio

Jak czytamy w dokumentach przetargowych, "zaoferowana cena wydała się rażąca niska w stosunku do przedmiotu zamówienia i wzbudziła wątpliwości Zamawiającego co do możliwości wykonania przedmiotu zamówienia zgodnie z wymaganiami określonymi w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia". Jak dodano "w dniu 03 sierpnia 2020 roku na podstawie art. 90 ust. 1 i ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 roku Prawo zamówień publicznych wezwał (Zamawiający – przyp. red.) ww. Wykonawcę do udzielenia wyjaśnień i złożenia dowodów w terminie do dnia 10 sierpnia 2020 roku". Tak też się stało, ale po analizie wyjaśnień, SW doszła do wniosku, "że cechy techniczne oraz zastosowane rozwiązania konstrukcyjne nie spełniają wymagań określonych przez Zamawiającego w Opisie Przedmiotu Zamówienia i nie zapewniają pełnej realizacji potrzeb Zamawiającego".

Ponadto złożenie wyjaśnień dotyczących rażąco niskiej ceny powinno dotyczyć przedmiotu zamówienia, który jest zgodny z warunkami określonymi w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Zdaniem Zamawiającego, Wykonawca wykazał wyliczenie ceny dla strzelnicy, która jest niezgodna z wymaganiami Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Wobec powyższego należy uznać, że Wykonawca nie przedłożył wyjaśnień, których żądał Zamawiający, tj. wyjaśnień dotyczących przedmiotu zamówienia.

fragment uzasadnienia faktycznego odrzucenia oferty będącego częścią zawiadomienia o wyborze najkorzystniejszej oferty w przetargu na dostawę, montaż i uruchomienie mobilnej strzelnicy kontenerowej do Oddziału Zamiejscowego w Kikitach Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Popowie

W postępowaniu udział brały jeszcze trzy podmioty: Works 11 Sp. z o.o. (3 055 320 złotych), Zakłady Mechaniczne "Tarnów" S.A. (1 699 983 złotych) oraz Klimawent S.A. (1 592 850 złotych). To właśnie oferta tej ostatniej spółki okazała się zwycięska, choć od propozycji ZM Tarnów dzielą ją niecałe 3 punkty. Co więcej, wydaje się, że – biorąc pod uwagę wysokość pierwotnego budżetu wynoszącego 1 562 500 złotych – SW musiała znaleźć dodatkowe środki na realizację zamówienia. Jeśli zatem decyzja o wyborze najkorzystniejszej oferty nie zostanie oprotestowana, najprawdopodobniej to właśnie w firmą Klimawent z Gdyni SW podpisze umowę na dostawę i montaż mobilnej strzelnicy kontenerowej. Ta powinna trafić do formacji do 3 miesięcy od momentu podpisania umowy.

Przy ocenie złożonych ofert głównym kryterium była cena (60 proc.). Pozostałe 40 proc. punktów można było zdobyć za czas realizacji zamówienia, jednak zarówno Kilmawent jak i ZM Tarnów zadeklarowały dostawę i montaż do 3 miesięcy od dnia podpisania umowy. Works 11 potrzebował na to powyżej 3 miesięcy jednak nie więcej niż 4 miesiące.

Zgodnie ze specyfikacją strzelnica ma być konstrukcją fabrycznie nową, wyprodukowaną w tym roku. Ma składać się w sumie z od 2 do 4 połączonych na czas jej użytkowania kontenerów wraz z wyposażeniem. SW wymaga, by strzelania mogły być prowadzone na osiach w zakresie od 5 m do 25 m. Mobilna strzelnica w kontenerach ma zostać przeznaczona do przeprowadzania treningów i szkoleń strzeleckich funkcjonariuszy SW, prowadzonych zarówno indywidualnie, jak i w parach. Funkcjonariusze mają mieć możliwość odbywania treningu strzeleckiego z wykorzystaniem: pneumatycznej broni śrutowej o kalibrze do 4,5 mm (śrut), jak również pistoletów i karabinów bocznego zapłonu (do 5,6 mm, LR. 22), pistoletów i rewolwerów centralnego zapłonu o kalibrze do 11,43 mm, pistoletów maszynowych o kalibrze do 9 mm - ogniem pojedynczym i krótkimi seriami, rewolwerów z zastosowaniem amunicji 357 Magnum, karabinków o kalibrze 5,56 mm. 

SW planuje, że na nowej strzelnicy kontenerowej strzelania odbywać będą się z wykorzystaniem tarcz papierowych oraz multimedialnego trenażera, a więc systemu prowadzenia szkoleń strzeleckich z bronią bojową oraz jej replikami z wkładem lub nakładką laserową.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama