Reklama

Likwidacja Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w nowej odsłonie. Rząd zajmie się projektem zmian

Autor. Akademia Wymiaru Sprawiedliwości/Facebook

Już jutro Rada Ministrów zajmie się ustawą, która zakłada, że Akademia Wymiaru Sprawiedliwości przestanie istnieć. Zmiany są konieczne, bo jak przekonują zarówno przedstawiciele resortu sprawiedliwości jak i samej Służby Więziennej, szkoła nie spełnia dziś swojej roli. „Gdyby brano pod uwagę racjonalne czynniki, przede wszystkim przydatność takiej szkoły wyższej w procesie kształcenia funkcjonariuszy SW to taka szkoła, jak Akademia Wymiaru Sprawiedliwości, by nie powstała” – mówił pod koniec 2024 roku w rozmowie z redakcją płk Andrzej Pecka, dyrektor generalny Służby Więziennej. Jak się jednak okazuje, w toku prac skorygowano nieco kierunek zmian. 

„Uprzejmie informuję, że niniejszy projekt nie jest zgodny z wpisem do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, ze względu na uwzględnienie licznych uwag zgłoszonych w trakcie uzgodnień międzyresortowych, opiniowania i konsultacji, w tym uwag Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego” – czytamy w piśmie jakie wiceszef resortu sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha skierował 22 kwietnia do sekretarz Rady Ministrów Joanny Knapińskiej. 

Reklama

Uczelnia zachowa status akademicki i będzie mogła prowadzić kształcenie funkcjonariuszy Służby Więziennej na studiach pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolite studia magisterskie, zarówno o profilu ogólnoakademickim (np. prawo), jak i praktycznym. Kontynuowane ma być też kształcenie doktorantów, działalność naukową i świadczenie usług badawczych. 

Pierwotnie zakładano, że Akademię Wymiaru Sprawiedliwości zastąpi Wyższa Szkoła Służby Więziennej, to jednak już przeszłość. W miejsce AWS powołana ma zostać Akademia Służby Więziennej co – jak podkreśla wiceminister Myrcha – pozwolić ma na „na lepsze oddanie jej charakteru i roli, jaką ta jednostka organizacyjna wykonywać powinna na rzecz więziennictwa”. 

    Niezmiennie jednak ministerstwo sprawiedliwości podkreśla, że dziś „praktyka funkcjonowania uczelni wskazuje, iż sposób realizacji przez nią zadań w zakresie prowadzenia studiów i szkoleń dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Więziennej, wynikający z obecnie obowiązującego stanu prawnego, nie jest dostosowany do potrzeb polskiego więziennictwa”. Co więcej, zasady regulujące ustrój uczelni mają „w sposób znaczący” odbiegać od zasad przyjętych w analogicznych jednostkach służb podległych MSWiA. W związku z tym, ministerstwo proponuje, by uczelnia po zmianach, była nadzorowana przez dyrektora generalnego „w zakresie wykonywania przez nią zadań jednostki organizacyjnej” oraz przez ministra sprawiedliwości w pozostałych sprawach.

    Przeciwny zmianom jest obecny rektor AWS, który - podczas listopadowej rozmowy z InfoSecurity24.pl – przekonywał, że „likwidacja Akademii Wymiaru Sprawiedliwości to jest nie tyle krok w tył. To jest cofnięcie się w czasie o kilkanaście lat, jeżeli chodzi o badania i kształcenie w Służbie Więziennej”. 

      Stały Komitet Rady Ministrów przyjął i rekomendował projekt ustawy Radzie Ministrów 3 kwietnia 2025 r. a 11 kwietnia dokumentem zajęła się komisja prawnicza. Rząd dokumentem ma zająć się podczas posiedzenia 29 kwietnia.

      Jeśli rząd przyjmie projekt nowelizacji podczas jutrzejszego posiedzenia, dokument zapewne niebawem trafi do Sejmu. Nie ma jednak co ukrywać, że zarówno w tej sprawie, jak i w kwestii likwidacji Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej, rządząca koalicja zaczeka zapewne na zmianę w fotelu prezydenta, zdając sobie sprawę z tego, że Andrzej Duda zmiany może zawetować. Otwarte pozostaje też pytanie o to, czy kształt przepisów ulegnie jeszcze zmianie podczas prac w parlamencie. Jak pokazuje bowiem doświadczenie z konsultacji międzyresortowych, korekty nie są niemożliwe.

      Projekt ustawy o zmianie ustawy o Służbie Więziennej oraz ustawy o ustanowieniu ,,Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022–2025", o ustanowieniu ,,Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2022–2025" oraz o zmianie ustawy o Policji i niektórych innych ustaw
      Reklama
      WIDEO: Na „pasku”, czyli jak Mińsk atakuje migrantami
      Reklama

      Komentarze

        Reklama