Służba Więzienna
Bezpieczeństwem funkcjonariuszy SW zajmie się ministerialny zespół
Minister sprawiedliwości powołał specjalny zespół do spraw opracowania rozwiązań na rzecz poprawy warunków pełnienia służby i bezpieczeństwa funkcjonariuszy Służby Więziennej. Nowa struktura, której przewodniczy wiceszefowa resortu Maria Ejchart, będzie organem pomocniczym ministra sprawiedliwości. Według zarządzenia spotkania zespołu będą się odbywać nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.
Po niespełna miesiącu od zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości do życia powołany został specjalny zespół do spraw opracowania rozwiązań na rzecz poprawy warunków pełnienia służby i bezpieczeństwa funkcjonariuszy Służby Więziennej. Zarządzenie ministra sprawiedliwości Adama Bodnara w tej sprawie zostało opublikowane w poniedziałek, 15 lipca w Dzienniku Urzędowym resortu.
Według dokumentu do zadań zespołu będzie należeć w szczególności „dokonywanie przeglądu sytuacji i potrzeb występujących w Służbie Więziennej, w zakresie dotyczącym zapewnienia odpowiednich warunków pełnienia służby i właściwego poziomu bezpieczeństwa funkcjonariuszy i pracowników podczas realizacji obowiązków służbowych” oraz „analizowanie wybranych zagadnień dotyczących funkcjonowania pragmatyki służbowej, w tym związanych z uprawnieniami i obowiązkami funkcjonariuszy Służby Więziennej”.
Szefową organu pomocniczego szefa resortu sprawiedliwości, jakim ma być ten zespół, została wiceminister sprawiedliwości Maria Ejchart, która jest odpowiedzialna w resorcie za więziennictwo. Jej zastępcą został dyrektor generalny Służby Więziennej płk Andrzej Pecka oraz Dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji w Ministerstwie Sprawiedliwości sędzia Mirosław Przybylski. Z kolei na sekretarza powołano główne specjalistę w Departamencie Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości ppłk. Macieja Pęconka.
Czytaj też
Ze strony Służby Więziennej członkami zespołu zostali dyrektor Biura Kadr i Szkolenia Centralnego Zarządu Służby Więziennej płk Grzegorz Bajda oraz zastępca dyrektora Biura Prawnego CZSW ppłk Sylwia Mąkowska. W skład zespołu weszli również przedstawiciele Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa na czele z przewodniczącym związku Czesławem Tułą oraz związkowcy ze strony Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność” na czele z przewodniczącym Andrzejem Kołodziejskim.
Jak wskazano w zarządzeniu, spotkania zespołu będą odbywać się nie rzadziej niż raz na trzy miesiące. Natomiast pracami kierować będzie przewodnicząca, a w przypadku jej nieobecności wskazany przez nią zastępca.
Podkreślono także, że zespół może wydawać komunikaty dotyczące przebiegu i efektów jego prac. „Członkom zespołu oraz osobom, o których mowa w § 5 (Przewodniczący Zespołu może zapraszać do udziału w pracach Zespołu, z głosem doradczym, inne osoby, niebędące jego członkami, których wiedza lub doświadczenie będą przydatne do realizacji zadań Zespołu – przyp. red.), nie przysługuje wynagrodzenie oraz zwrot kosztów wynikających z udziału w pracach zespołu” – czytamy w zarządzeniu.
Zarządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli od 16 lipca.
Czytaj też
Przypomnijmy. Powołanie specjalnego zespołu jest pokłosiem ostatnich sytuacji, jakie wydarzyły się w Służbie Więziennej. Chodzi m.in. o przypadki agresji wobec funkcjonariuszy w zakładach karnych i aresztach śledczych ze strony osadzonych. Pismo w tej sprawie, do szefa resortu sprawiedliwości Adama Bodnara, skierowali - pod koniec maja - związkowcy z Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność”. „Nie chcemy być znowu świadkami podobnego wydarzenia, jakie miało miejsce w Zakładzie Karnym w Rzeszowie, gdzie została zamordowana psycholog działu penitencjarnego” - podkreślali związkowcy.