Unia płaci, a policja kupuje. Specjalistyczne wozy dla formacji

14 lipca 2020, 08:50
lubuska policja
Fot. Lubuska Policja

Komenda Wojewódzka Policji w Gorzowie Wielkopolskim korzysta z unijnych środków i kupuje specjalistyczne pojazdy. Jednostka opublikowała cztery ogłoszenia o zamówieniu. Wszystkie zrealizowane mają zostać jeszcze w tym roku.

Wszystkie dostawy dla Lubuskiej Polski realizowane będą w ramach projektu "Zintegrowane stanowiska zarządzania i informowania o ryzyku w sytuacji kryzysowej”, który współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków "Programu krajowego funduszu bezpieczeństwa wewnętrznego". Wszystkie samochody mają być nowe, wyprodukowane w 2020 roku.

Na liście zakupów znajdziemy dwa specjalistyczne pojazdy osobowo-terenowe dla zespołu negocjatorów w policyjnej wersji nieoznakowanej dla KWP w Gorzowie Wlkp. Będą one wykorzystywane w sytuacjach kryzysowych przez funkcjonariuszy Nieetatowego Zespołu Negocjatorów Policji oraz do przewożenia specjalistycznego wyposażenia. Termin składania ofert upływa 13 sierpnia br.

Jak zaznacza jednostka w wymaganiach taktyczno-technicznych, w całej przestrzeni skrzyni ładunkowej i nadbudowy zamontowana zostać ma platforma, wysuwana przez tylną klapę skrzyni ładunkowej. Wysuw platformy realizowany będzie na pomocą szyn i rolek przeznaczonych do tego celu. Musi umożliwić swobodny dostęp do przewożonego tam ładunku na obydwu poziomach. Musi też istnieć możliwość blokowania platformy w pozycji wysuniętej, jak i transportowej. Dostęp do platformy musi być możliwy również przez otwarcie okna tylnego i boków nadbudowy. Platforma zostanie wyposażona w zaczepy (min. 3 uchwyty w 3 rzędach) służące do mocowania pasów transportowych (dolny poziom) oraz zaczepy do elastycznej siatki transportowej (górny poziom). Platformę należy tak zabudować, aby można było umieścić w szafkach lub przegródkach sprzęt specjalistyczny, między innymi: tablicę informacyjną typu Clipard o wym. min. 1 m x 0.8 m stawianą na trójnogu, agregat prądotwórczy 230 V AC, kamizelki kulo- i odłamkoodporne, hełmy kuloodporne, kaski, latarki ze stacjami dokującymi typu LED, czajnik bezprzewodowy o mocy max. 1000W, laptop z torbą, przenośna drukarka termiczna A4 z torbą, dwustronny skaner mobilny, tablet. Co ważne, sprzęt ten wchodzi z skład zamówienia. 

Jednostka ogłosiła również przetarg na zakup dwóch sztuk specjalistycznych pojazdów dla przewodników psów służbowych do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych w policyjnej wersji nieoznakowanej typu bus do przewozu dwóch psów, a dokładnie owczarków niemieckich. Pojazd będzie wykorzystywany przez Policję do przewozu osób, specjalistycznego sprzętu zabezpieczającego miejsce ujawnienia przedmiotu nieznanego pochodzenia i wspomnianych już dwóch psów służbowych do wyszukiwania materiałów wybuchowych. Na liście wyposażenia pojazdu znajdziemy m.in. laptop z torbą, przenośną termiczną drukarkę A4 z torbą, dwustronny skaner mobilny z torbą, tablet. W tym przypadku formacja czeka na oferty do 14 sierpnia.

Trzecie postępowanie dotyczy specjalistycznego samochodu wspomagania dowodzenia (WD) typu furgon 4x4 w policyjnej wersji nieoznakowanej dla KWP w Gorzowie Wlkp. Pojazd będzie wykorzystywany przez Policję jako specjalistyczne wspomaganie dowodzenia "WD", który będzie wspomagał ruchome stanowisko dowodzenia w sytuacjach ratowania życia i zdrowia obywateli woj. lubuskiego w różnego rodzaju zdarzeniach kryzysowych nawet w ciężkich warunkach terenowych. W przestrzeni technicznej znaleźć mają się m.in.: 4 sztuki szperaczy LED z akumulatorami i stacją dokującą o czasie pracy do 22 h i strumienia światła min. 400 lm, 10 kombinezonów jednorazowych, 10 masek przeciwgazowych MP-5, 2 kamery termowizyjne, 2 lornetki noktowizyjne, 2 lornetki pryzmatyczne czy namiot pneumatyczny. KWP czeka do oferty do 12 sierpnia.

Ostatnie postępowanie, które zrealizowane zostanie dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, dotyczy samochodu typu furgon 4x4 w policyjnej wersji nieoznakowanej zintegrowanego mobilnego stanowiska operacyjnego – ruchome stanowisko dowodzenia "RSD" z wyposażeniem. Pojazd będzie oczywiście wykorzystywany przez Policję jako ruchome stanowisko dowodzenia RSD w sytuacjach ratowania życia i zdrowia obywateli woj. lubuskiego w różnego rodzaju sytuacjach kryzysowych nawet w ciężkich warunkach terenowych. Oferty przesyłać można do 11 sierpnia br. 

We wszystkich ogłoszonych postępowaniach jednostka zdecydowała się na te same kryteria oceny ofert. Są to: cena, wielkość zużycia energii, wielkość emisji dwutlenku węgla i łączna wielkość emisji zanieczyszczeń. Pojazdy mają zostać dostarczone Lubuskiej Policji do 11 grudnia br. 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Olo
wtorek, 14 lipca 2020, 20:18

Unia tak samo płaci, jak rząd PL daje obywatelom świadczenia typu 500+

środa, 15 lipca 2020, 12:08

To jest trochę faktycznie tak. Tylko, że w przypadku UE Niemcy można porównać do bezdzietnego przedsiębiorcy, który płaci do budżetu CIT, VAT, ZUS, etc. a Polskę do rodziny gdzie jeden z rodziców wielu dzieci pracuje na pół etatu więc coś tam niby do budżetu wpłaca ale dostaje z niego zdecydowanie więcej.

Edek
wtorek, 14 lipca 2020, 11:21

"Unia placi"to jest oszustwo eszyscy,nasze dzieci i wnuki oraz wnuki wnukow beda to splacac Dlaczego nikt nie mowi ze pieniadze unijne to jest pewna forma pozyczki i wszystko trzeba bedzie splacic z nawiazka

wtorek, 14 lipca 2020, 20:17

Dokładnie. Jakoś nigdzie nie publikuje się ile wynoszą składki do Unii, ani ile kosztuje wprowadzenie w życie w kraju mniej lub bardziej mądrych przepisów, ale unijnych.

bender
środa, 15 lipca 2020, 00:42

Wpisz w Google składka polski w ue. Wyskakują artykuły z polskiej prasy. Można się tam dowiedzieć, że składka narodowa Polski to 4,5 mld EUR w 2020 oraz 6,18 mld EUR w 2027. Dla porównania tacy Niemcy zapłacą 26,5 mld EUR w 2020, a w 2027 aż 34,98 mld EUR. W przypadku Polski zyski z funkcjonowania jednolitego rynku są szacowane na 43,83 mld EUR rocznie. Umieszczona w domenie gov.pl strona mapadotacji prezentuje projekty realizowane na terytorium Polski, współfinansowane z Funduszy Europejskich w perspektywach 2004-2006, 2007-2014 oraz 2014-2021. Obecnie serwis zawiera 258399 projektów (88545 projektów zrealizowanych w latach 2004-2006; 106353 projekty zrealizowane w latach 2007-2013 oraz 63501 projektów z perspektywy 2014-2020). Łączna kwota otrzymanych dotacji to 637078861499,18 PLN (637 mld PLN), co pozwoliło na zrealizowanie projektów o całkowitej wartości 1079471310887,17 PLN (1079 mld PLN) Robimy na członkostwie w UE złoty interes.

bender
wtorek, 14 lipca 2020, 14:03

Dlaczego wypowiadasz się bez sprawdzenia tematu? Przecież to są ogólnodostępne informacje. Na budżet UE składają się państwa członkowskie, w tym my (doktor prawa prezydent Duda myli się uważając, że jesteśmy stowarzyszeni). Dotacje unijne wymagają własnego udziału, ale są bezzwrotne, o ile są wydane zgodnie z przeznaczeniem, a nie ukradzione.

Tweets InfoSecurity24