Reklama

Służba Ochrony Państwa

Samochodowa ofensywa SOP. Dziesiątki pojazdów do końca roku?

Fot. SOP
Fot. SOP

Służba Ochrony Państwa dokonała serii otwarć ofert w zamówieniach dotyczących zwiększenia jej floty samochodów osobowych. Do wydania na nowe pojazdy formacja ma 7 960 000 złotych brutto. Wszystkie samochody mają zostać przekazane SOP do grudnia 2019 roku.

Na stronie formacji zajmującej się m.in. ochroną VIP w czerwcu pojawiły się trzy ogłoszenia o zamówieniu dotyczące samochodów osobowych. Największe z nich, podzielone zostało na trzy części i dotyczy dostawy ośmiu samochodów osobowych, dwóch samochodów osobowych 5-miejscowych oraz dwóch samochodów osobowych 5-miejscowych typu SUV. Na ich zakup formacja zamierza przeznaczyć maksymalnie 6,1 mln złotych brutto (4,8 mln złotych na pierwszą część, 560 tys. złotych na drugą oraz 740 tys. złotych na trzecią). 

Jak informuje SOP, w wyznaczonym terminie do formacji wpłynęły 4 oferty. Jedna z nich została nie została jednak przedstawiana, ze względu na fakt, że formacji nie udało się "otworzyć i wypakować archiwum ZIP". 

Druga oferta pochodzi od spółki Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe "Zdunek" z Gdańska, która dla wszystkich części postępowania oferuje samochody BMW. Dla pierwszej części, dotyczącej pozyskania limuzyn, jest to wersja Serii 7L (długość 5260 cm). Za ich dostawę podmiot chce otrzymać ponad 3,599 mln złotych. W drugiej części zamówienia oferuje BMW G5L za 539 800 złotych. Natomiast w trzeciej - BMW G5X za 719 800 złotych.

Trzecia oferta, od Duda-Cars SA, dotyczy jedynie drugiej części zamówienia i zakłada sprzedaż samochodów Mercedes-Benz typ E-450 4MATIC za brutto 570 337 złotych. Natomiast czwarta propozycja, przesłana przez Zeszuta Sp. z o.o., obejmuje samochody w ramach pierwszej i drugiej części zamówienia. W przypadku limuzyn, jest to Mercedes-Benz E-450 4Matic za ponad 4,595 mln złotych brutto. W część drugiej zamówienia spółka z Warszawy oferuje samochód osobowy Mercedes-Benz typ E-450 4MATIC za 710 940 złotych brutto.

Fot. SOP
Fot. SOP

Przypomnijmy, że wymagania dla ośmiu samochodów osobowych, które formacja chce kupić w ramach pierwszej części zamówienia, robią wrażenie. Jak czytamy w załączniku do SIWZ, minimalna moc silnika to ok. 340 KM. Wymiary również wskazują na to, że będą to duże limuzyny z dźwiękoszczelnymi i termicznymi szybami, a także sztycami i gniazdami pod sztyce dla proporców na błotnikach przednich. Co więcej, SOP chce, by siedzenia z tyłu były komfortowe, sterowane elektrycznie, podgrzewane i wentylowane. Dla pasażerów siedzących z tyłu dostępny ma być również schładzany schowek na napoje (lub lodówka), system multimedialny z TV i gniazdo zasilające 230V. Pojazdy mają być wyposażone w automatyczną, czterostrefową klimatyzację.

SOP uzupełnia flotę

Jak wspomniano, to nie jedyne ogłoszenie w ostatnim czasie dotyczące nowych samochodów dla SOP. 14 czerwca InfoSecurity24.pl informował, że formacja zamierza zakupić dziewięć samochodów osobowych oraz cztery samochody osobowe powyżej pięciu miejsc.

Na sfinansowanie zakupu dziewięciu samochodów SOP zamierza przeznaczyć maksymalnie 900 000 złotych. W trzech ofertach formacji oferowane są takie samochody, jak Kia Optima JF (Marvel Sp. z o.o.) za ponad 1,314 mln złotych brutto oraz Skoda Superb 3T (CRH Żagiel Auto Sp. z o.o.) za ponad 1,007 mln złotych brutto. Trzeciej oferty, od Plichta Sp. z o.o., nie udało się otworzyć. Oznacza to, że żadna z firma nie zmieściła się w budżecie formacji.

Na zakup samochodów z trzeciego zamówienia, czyli czterech pojazdów powyżej pięciu miejscu SOP zamierza przeznaczyć 960 000 zł brutto. W wyznaczonym terminie wpłynęły dwie oferty od zainteresowanych podmiotów, czyli od Duda-Cars SA (Mercedes-Benz V 250d za ponad 1,041 mln złotych brutto) oraz Zeszuta Sp. z o. o. (Mercedes-Benz V 250d za 1,140 mln złotych brutto). Okazuje się więc, że także w tym przypadku nie złożono oferty mieszczącej się w budżecie Służby Ochrony Państwa.

Wszystkie samochody, z trzech zamówień, mają - zgodnie z planem SOP - zostać dostarczone najpóźniej w grudniu br. W przypadku części formacja będzie zmuszona zapewne rozpisać nowe przetargi, chyba, że uda jej się wygospodarować więcej środków na zakup wszystkich samochodów we wszczętych już zamówieniach.

Fot. SOP
Fot. SOP

W oczekiwaniu na kolejną kraksę

Problemy SOP z kolizyjną jazdą i flotą samochodów to bardzo medialny temat, który poruszony został również przez posła Marka Wójcika w skierowanej do resortu spraw wewnętrznych i administracji interpelacji sejmowej. Jak podkreśla polityk w piśmie, od grudnia ubiegłego roku aż do kwietnia 2019 r. "formacja odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa najważniejszym osobom w państwie przeznaczyła na naprawy należących do niej pojazdów 133 tys. zł.", ale "nieoficjalnie jednak funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa przyznają, iż mniej poważne kolizje nie są obecnie nawet odnotowywane w wewnętrznych raportach formacji". 

W związku z tym, Wójcik pyta minister Elżbietę Witek m.in. o liczbę kolizji z udziałem pojazdów Służby Ochrony Państwa od powstania formacji w ubiegłym roku, o koszt i liczbę napraw, szkolenie i wymagania dla kierowców, a także o instruktorów jazdy. Interpelacja wpłynęła 6 maja br., ale nie doczekała się jeszcze odpowiedzi ministerstwa.

Reklama

Komentarze

    Reklama