MSWiA zdradza kiedy zmiana art. 15a może wejść w życie

15 października 2020, 07:36
służby mundurowe
Fot. policja.pl

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w resorcie spraw wewnętrznych i administracji, zdradził w piśmie skierowanym do Rafała Jankowskiego, przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, że MSWiA proponuje, by nowelizacja art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Przed mundurowymi co prawda jeszcze długa droga, gdyż ministerstwo nie przedstawiło nawet projektu dokumentu, ale jak widać wyczekiwane przez funkcjonariuszy zmiany są coraz bliżej. 

Całkiem niedawno, bowiem w ostatnich dniach września br., mundurowi doczekali się zarysu propozycji ministra spraw wewnętrznych i administracji dotyczących zmian zasad ustalania wysokości emerytury funkcjonariuszy służb mundurowych, czyli sprawy art. 15a. Dotyczyć one będą funkcjonariuszy MSWiA, którzy zostali przyjęci do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. i przed dniem 1 października 2003 r. "W wyniku zmiany przepisów funkcjonariusze ci będą mogli doliczyć <<pracę cywilną>> do wysługi emerytalnej po osiągnięciu co najmniej 25 lat udokumentowanej służby, w wymiarze 1,3 proc. za każdy rok pracy, do osiągnięcia maksymalnej podstawy wymiaru, tj. 75 proc." - przypomina Maciej Wąsik w piśmie do Rafała Jankowskiego. Jak dodaje, "oznacza to, że ww. funkcjonariusze będą mogli spełniać warunek osiągnięcia 25 lat służby najwcześniej od 1.01.2023 roku (po uwzględnieniu ewentualnego odbycia zasadniczej służby wojskowej)". Wiadomo, że warunek ten związany jest z tym, że resort i szefowie służb stoją na stanowisku, że nie można pozwolić na odpływ doświadczonych funkcjonariuszy.

Resort szacuje, że skutki finansowe zmian dla budżetu w perspektywie do roku 2030 wyniosą około 200 mln złotych. Propozycja dotyczy wszystkich służb podległych MSWiA, czyli ok. 9 tysięcy osób służących we wszystkich formacjach.

Prace nad projektem zmian nadal jednak trwają, więc jego szczegóły nie są jeszcze znane mundurowym. Cały projekt, zgodnie z wrześniowymi deklaracjami wiceministra Macieja Wąsika, ma "w najbliższym czasie" trafić w ręce związkowców. A dalej, w trakcie jego legislacyjnej drogi, będzie czas na dogadanie szczegółów. Czasu na prace zostało więc niewiele, gdyż MSWiA proponuje, by nowelizacja ustawy weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 roku. Z doświadczenia wiemy jednak, że jeśli ministerstwu na tym czasie zależy, to prace nad dokumentami potrafią przebiegać w ekspresowym tempie.

Jak podkreślał niedawno w rozmowie z InfoSecurity24.pl Rafał Jankowski, ważne jest to, że pojawił się już jakiś zarys projektu, główne ramy. Jest to bowiem ostatni punkt porozumienia z 2018 roku, który nie został zrealizowany, a na który związkowcy długo i cierpliwie czekali. "W tym czasie wykonaliśmy setki prób, by stało się to wcześniej. Doczekaliśmy się, jesteśmy zadowoleni, że w końcu sprawa została podjęta" - dodał. Szef związkowców zaznaczył jednak, że to oczywiście nie koniec rozmów z resortem na temat omawianych zmian. Pojawiły się już bowiem pytania, dotyczące m.in. tego, czy w lata służby wliczana będzie służba wojskowa.

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 93
Optymista
piątek, 23 października 2020, 09:54

Czekamy na listopad, myślę że związki wywalczą tak jak było mówione likwidację 15a na zasadach tych przyjętych do 99 , i obejmie przyjętych do 2012r. Tak było mówione w 2018 podczas protestu.

Zażenowany
czwartek, 22 października 2020, 16:45

Obiektywnie , 25+ było w ich interesie to szybciutko poszło, a 15a jest ostatnim niezałatwionym porozumieniem ale widocznie zz nie mają w tym interesu i idzie to jak krew z nosa. Chociaż jak to ma być w zaproponowanej formie to lepiej niech zz zajmą się tarciem chrzanu , będą mniejsze szkody.

Hektor
czwartek, 22 października 2020, 00:57

Bez żartów, ta propozycja to żadna propozycja, zostaniemy obczyszczeni z lat z cywila, wolę zostać na 15a niż czekać 25 lat na odbiór kilku lat z cywila.

Obiektywnie
środa, 21 października 2020, 22:39

Panowie ZZ, po pierwsze walczcie o wszystkich z 99-12 a nie wybranców 99-03, po drugie po 22 latach chcecie nam wcisnąć taki kit?, szanujmy się, płacimy składki, traktujcie nas poważnie, Wasz "sukces" negocjacyjny ws. art.15 to wielka porażka, wynegocjowaliście sobie +25, wynegocjujcie art.15 dla wszystkich, najwyraźniej możecie, skoro w czasie pandemii ekspresowo weszła ustawa +25-28.5/1.500-2.500.

Juken
środa, 21 października 2020, 22:34

Niech ktoś mi powie, jaka korzyść płynie z likwidacji art.15 po 25 latach?, tym bardziej po 20 latach walki o zmianę bubla 15a, tak naprawdę proponujecie nam reformę 25/2013, cofacie nas do reformy 18a, tym sposobem tracimy prawo do II emerytury, doliczania wszystkich wypracowanych, składkowych lat z cywila, przecież przyjęcie tych warunków dla 99-12 w tym zakresie to zwykła potwarz!, jedyne co jest do przyjęcia to zrównanie z rocznikami przyjętymi przed 1999.

Tweets InfoSecurity24