Reklama

Służby Mundurowe

Propozycje na stole, ale porozumienia brak. Protest służb mundurowych trwa

fot. Paweł Przybyszewski/nszzp.pl
fot. Paweł Przybyszewski/nszzp.pl

Przedstawiciele Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, reprezentujących protestujacych od lipca funkcjonariuszy, podczas wczorajszego spotkania w MSWiA nie doszli do porozumienia z przedstawicielami resortu. Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, przedstawił propozycję porozumienia, do której, zgodnie z zapowiedziami, związkowcy odniosą się na kolejnym spotkaniu planowanym na początek listopada. 

"Podkreśliłem otwartość kierownictwa MSWiA na podpisanie i realizację porozumienia" – poinformował wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński po wczorajszym spotkaniu z przedstawicielami protestujących funkcjonariuszy.

Jak się wydaje, propozycje jakie MSWiA przedstawiono wczoraj mundurowym, to te same które pojawiły się na poprzednim spotkaniu i zostały przez nich odrzucone.

"Myślę, że to ma znaczenie, że zostały sprecyzowane na piśmie, w formie bardzo konkretnego tekstu" – zauważył Zieliński. Poinformował też, że z powodu propozycji przedstawiciele związkowców "poprosili o czas na konsultacje ze swoimi zarządami, gremiami statutowymi". 

MSWiA przypomniało też w wydanym po spotkaniu komunikacie, że porozumienia podpisały już Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Pracowników Policji i Związek Zawodowy Pracowników Policji.

Resort dodał również, że podtrzymuje wszystkie swoje wcześniejsze propozycje. Na liście znalazły się m.in.: dodatkowa podwyżka o 253 zł od 1 lipca 2019 roku dla wszystkich funkcjonariuszy i niezależnie od tego od 1 stycznia 2019 roku w ramach modernizacji podwyżka o średnio 309 zł, płatne nadgodziny w wysokości 100 proc. stawki godzinowej i pełnopłatne zwolnienia lekarskie dla funkcjonariuszy, "którzy są na pierwszej linii i na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo, patrolując ulice, wyjeżdżając do pożarów czy strzegą naszych granic".

Zdaniem Zielińskiego "wiele wskazuje na to, że jest chyba jakaś chęć porozumienia, jaka będzie odpowiedź ostateczna, trudno przesądzić" – zaznaczył. "Podczas spotkania podkreśliłem otwartość kierownictwa MSWiA na podpisanie i realizację porozumienia" – powiedział minister.

Przypomnijmy, mundurowi domagają się przyznania dodatkowych środków na motywacyjny wzrost uposażeń w tym roku, do kwoty 650 zł w przeliczeniu na jednego funkcjonariusza. Mundurowi chcą też, by podjęto prace legislacyjne związane z przywróceniem systemu emerytalnego który obowiązywał do 31 grudnia 2012 r. Funkcjonariusze żądają także: odmrożenie waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy, wprowadzenie pełnej odpłatności za czas służby przekraczający normy określone dla poszczególnych formacji mundurowych – nadgodziny i służby w dni ustawowo wolne od pracy, zrównania statusu funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po 1 stycznia 1999 r. ze statusem funkcjonariuszy przyjętych przed tą datą, w zakresie art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy oraz przywrócenia pełnego uposażenia za czas absencji chorobowej w służbie nieprzekraczający 30 dni w roku.

Rafał Jankowski zapowiedział, że kolejne spotkanie planowane jest na początek listopada, i to wtedy Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych odniesie się do wczorajszych ministerialnych propozycji.

PAP/DM

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze