Reklama

Policja

Wiceszef MSWiA wywierał wpływ "na osoby decyzyjne" w KGP? Wszczęto śledztwo w sprawie incydentu z Black Hawkiem

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie incydentu z policyjnym Black Hawkiem, do którego doszło w zeszłym roku na Mazowszu. Dotyczy ono „przekroczenia uprawnień w sierpniu 2023 roku przez Sekretarza Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji” - poinformował InfoSecurity24.pl rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna. Zawiadomienie w tej sprawie - jak przekazał Banna - złożyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

„Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień w sierpniu 2023 roku przez Sekretarza Stanu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji poprzez wywieranie wpływu na osoby decyzyjne w Komendzie Głównej Policji, w celu udzielenia przez nie zgody na wykorzystanie policyjnego śmigłowca Black Hawk w dniu 20 sierpnia 2023 r. w uroczystości obchodów 103 rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz bitwy pod Sarnową Górą, czym doszło do działania na szkodę interesu publicznego, tj. o czyn z art. 231 § 1 k.k.” - poinformował redakcję InfoSecurity24.pl rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Szymon Banna

Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Art. 231 § 1 Kodeksu Karnego

Przypomnijmy, do incydentu z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk doszło w sierpniu 2023 roku w Sarnowej Górze na Mazowszu. W związku z tym zdarzeniem MSWiA przeprowadziło audyt w Komendzie Głównej Policji, w wyniku którego zostały sformułowane dwa zawiadomienia do prokuratury.

Reklama

Jedno z tych zawiadomień dotyczyć będzie byłego sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Macieja Wąsika. Drugie zawiadomienie będzie dotyczyć byłego szefa biura kadr, pana Siekierskiego (dyrektora Biura Kadr, Szkolenia i Obsługi Prawnej KGP insp. Jarosława Siekierskiego – przyp. red.), który jako rzecznik dyscypliny nadzorował procesy wyjaśniania zarówno kwestii Black Hawka jak i kwestii granatnika” – mówił pod koniec marca ówczesny szef MSWiA Marcin Kierwiński.

Czytaj też

Sprawa incydentu z policyjnym Black Hawkiem jest drugim zawiadomieniem, jakie MSWiA skierowało do warszawskiej prokuratury. W połowie marca w InfoSecurity24.pl informowaliśmy, że Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie wyników pierwszego audytu MSWiA dotyczącego wystrzału granatnika w Komendzie Głównej Policji.

Przypomnijmy. Oprócz prokuratorskiego śledztwa, swoją kontrolę w policyjnym lotnictwie prowadzi Biuro Kontroli KGP. Rozpoczęta na początku kwietnia kontrola objęła jednostki Policji, gdzie znajdują się bazy Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP tj. w Warszawie, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi i w Krakowie.

Czytaj też

„Kontrole dotyczą zakresu funkcjonowania lotnictwa w Policji w szczególności: uszkodzenia statków powietrznych, prawidłowości wyliczenia dodatku lotniczego, szkoleń personelu lotniczego, pilotów, prawidłowości rozdysponowania floty śmigłowców, infrastruktury lotnictwa policyjnego, finansowania lotnictwa policyjnego” – informowała redakcję Komenda Główna Policji. Jak dodawała policyjna centrala, wyników kontroli w policyjnym lotnictwie „można będzie się spodziewać w lipcu”.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze