Reklama

Policja

Mężczyzna zmarł po interwencji. Dwóch funkcjonariuszy zatrzymanych

policja polska warszawa
Policja
Autor. Policja Warszawa (@Policja_KSP)X

Wobec dwóch policjantów z Inowrocławia wszczęto postępowania dyscyplinarne w związku przekroczeniem uprawnień podczas podejmowanej interwencji wobec 27-latka, który po przewiezieniu do szpitala zmarł. Na polecenie bydgoskiej prokuratury obaj funkcjonariusze zostali zatrzymani. „Nie ma i nigdy nie będzie zgody na brutalne i nieuzasadnione działania policjantów” – zapewniła rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej Policji mł. insp. Monika Chlebicz.

Do zdarzenia miało dojść w środę, 22 maja. Dwóch policjantów Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Inowrocławiu zostało wezwanych do agresywnego mężczyzny, który miał wyrzucać z mieszkania meble przez okno. Podczas interwencji funkcjonariusze wobec 27-latka mieli użyć paralizatora, po którym mężczyzna stracił przytomność. Po przewiezieniu do szpitala 27-latek zmarł.

Reklama

„W związku z informacją ze szpitala, przekazaną w środę (22.05.2024 r.) w godzinach porannych, o śmierci 27-latka, wobec którego policjanci z Inowrocławia podejmowali interwencję, na polecenie Pierwszego Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy na miejsce do komendy w Inowrocławiu pojechali policjanci Wydziału Kontroli KWP w Bydgoszczy, a w konsekwencji także Biura Kontroli Komendy Głównej Policji” – poinformowała opublikowanym w oświadczeniu rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej Policji mł. insp. Monika Chlebicz.

Młodsza inspektor wskazała, że po zapoznaniu się z materiałami z przebiegu interwencji, a „przede wszystkim z nagraniami z kamer policjantów, o zdarzeniu i ustaleniach powiadomiono natychmiast Prokuratora Rejonowego w Inowrocławiu”. „W działania włączyli się także policjanci Biura Spraw Wewnętrznych Policji” - przekazała.

Czytaj też

„Ustalenia, które w tej sprawie poczyniono, dały podstawy do wszczęcia wobec dwóch policjantów Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego KPP w Inowrocławiu postępowań dyscyplinarnych w związku, w naszej ocenie, z przekroczeniem uprawnień podczas podejmowanej wobec 27-latka interwencji. Funkcjonariusze zostali natychmiast zawieszeni w czynnościach oraz rozpoczęto procedury zwolnienia ich ze służby. Pierwszego z policjantów, posterunkowego - zwolniono już wczoraj (23.05.2024 r.), a w stosunku do drugiego z policjantów- starszego sierżanta - procedura trwa” – podała rzecznik prasowa kujawsko-pomorskiej Policji.

W oświadczeniu zapewniła także, że wszystkie materiały dotyczące tej interwencji, w tym nagrania z kamer policjantów, natychmiast przekazano prokuratorowi. „W tej chwili sprawę dotyczącą okoliczności śmierci 27-latka prowadzi Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy, na polecenie której, w nocy, policjanci Biura Spraw Wewnętrznych Policji zatrzymali obu funkcjonariuszy” – dodała mł. insp. Monika Chlebicz.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Tomek2223

    Ratunkiem dla sytuacji kadrowej w Policji jest wprowadzenie dodatku mieszkaniowego takiego jak ma wojsko albo SOP.

Reklama

Najnowsze