Reklama

Policja

Policyjni kontrterroryści w akcji, czyli ćwiczenia z odbicia zakładników [WIDEO]

Autor. Paweł Ostaszewski/Gazeta Policyjna

Policjanci z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji „BOA” przeprowadzili ćwiczenia, których głównym założeniem była reakcja i działanie w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Szkolenie zakładało, że do jednego z budynków w Warszawie wdarli się sprawcy z długą bronią palną, którzy wzięli zakładników.

Ćwiczenia policyjnych specjalsów odbyły się pod koniec marca w jednej z warszawskich zajezdni autobusowych. „Sam epizod zakładał, że do jednego z budynków wdarli się sprawcy z długą bronią palną. Wraz z nimi w środku znaleźli się także zakładnicy. Podczas rozmowy z operatorem numeru 112 napastnicy poinformowali, że jest to zamach terrorystyczny i zażądali kontaktu z negocjatorem. Kiedy na miejscu zdarzenia pojawił się patrol Policji, terroryści oddali kilka strzałów z broni palnej w jego kierunku” – poinformowała Komenda Główna Policji.

Reklama

Dalsza część ćwiczeń zakładała podjęcie negocjacji z terrorystami. „Poprzez negocjacje dążymy do rozwiązania sytuacji kryzysowej bez użycia siły. Obniżając poziom negatywnych emocji u sprawcy, staramy się zminimalizować zagrożenie zarówno dla zakładników, sprawców jak i samych policjantów” – podkreślił koordynator ćwiczeń z CPKP „BOA” cytowany w komunikacie KGP.

Scenariusz ćwiczeń zakładał, że podczas negocjacji policyjnym specjalsom udało się uwolnić jednego z zakładników, który był ciężko ranny. „Uwolniony ranny zakładnik został następnie przewieziony pojazdem opancerzonym w miejsce, gdzie można go było przekazać Zespołowi Medycznemu. Zanim to jednak nastąpiło, ratownicy medyczni zespołu bojowego, jeszcze w pojeździe pancernym, udzielili rannemu pierwszej pomocy przedmedycznej. Był to kolejny element ćwiczeń” – podała KGP.

YouTube cover video

„W tym samym czasie negocjatorzy dążyli do uwolnienia kolejnych zakładników. Ponieważ terroryści zagrozili, że w przypadku, gdy nie zostaną spełnione ich żądania, zaczną zabijać przetrzymywane osoby, dowodzący działaniami podjął decyzję o szturmie przy wykorzystaniu opancerzonego TUR-a. Finałem było odbicie zakładników z rąk napastników oraz zatrzymanie terrorystów” – dodała KGP.

W ćwiczeniach organizowanych przez Centralny Pododdział Kontrterrorystyczny Policji „BOA” wzięli udział policyjni specjalsi z SPKP w Warszawie oraz Radomiu a także policjanci z Zespołu Negocjacyjnego z KWP z siedzibą w Radomiu. „Jednym z głównych celów szkolenia było zgranie i synchronizacja pododdziałów kontrterrorystycznych. Tylko w ten sposób możemy doskonalić swoje umiejętności. Jest to tym bardziej ważne, że tego typu sytuacje, jak te które teraz ćwiczyliśmy, mogą mieć miejsce w każdej chwili” – zaznaczył koordynator ćwiczeń z ramienia CPKP „BOA”.

Czytaj też

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, gdzie i kiedy może dojść do ataku o charakterze terrorystycznym. Szkolenia, w których bierzemy udział, pozwalają nam nie tylko przetestować obowiązujące procedury, ale przede wszystkim lepiej przygotować się na potencjalne zagrożenia. Z tych samych powodów tak ważne jest również to, aby przygotowywany przez nas scenariusz przebiegu ćwiczeń był jak najbardziej realny” – dodał koordynator ćwiczeń.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze