Reklama

Policja

Policyjne uderzenie w narkobiznes

<p><g class="gr_ gr_3 gr-alert gr_spell gr_inline_cards gr_run_anim ContextualSpelling ins-del multiReplace" id="3" data-gr-id="3">Fot</g>. Policja </p>
<p><g class="gr_ gr_3 gr-alert gr_spell gr_inline_cards gr_run_anim ContextualSpelling ins-del multiReplace" id="3" data-gr-id="3">Fot</g>. Policja </p>

Funkcjonariusze Policji, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej w ostatnich dniach skutecznie uderzyli w polski sektor przestępczego narkobiznesu. Funkcjonariusze zabezpieczyli m.in. substancje wykorzystywane do produkcji narkotyków oraz zatrzymali mężczyznę przewożącego 300 kg różnego rodzaju środków odurzających. Działania prowadzone w rejonie Warszawy, Gdańska, Zielonej Góry, Łodzi oraz Dzierżoniowa.

Rekordowe zatrzymanie - efektywna współpraca CBŚP z KAS

Funkcjonariusze KAS z Warszawy odkryli podejrzane paczki pochodzące z Azji, o czym powiadomili policjantów z warszawskiego CBŚP, którzy ustalili odbiorców, a także inne osoby związane z tym procederem. W wyniku działań funkcjonariuszy odnalezione zostały kolejne substancje, a także osoby zaangażowane bezpośrednio w kryminalny proceder. W ostatnich dniach funkcjonariusze CBŚP zatrzymali pięć osób mogących mieć związek z przewozem na terytorium kraju zabronionego prekursora. Ostatecznie udało się zabezpieczyć rekordową ilość, bo aż 147 kilogramów substancji zawierającej BMK, który jest prekursorem wykorzystywanum w produkcji narkotyków.

Fot. CBŚP
Fot. CBŚP

Fenyloaceton (BMK), to półprodukt służącego do syntetycznej produkcji amfetaminy. 120 kilogramów tej substancji przyleciało do Polski z Azji. W wyniku przeszukania mieszkań oraz innych obiektów policjanci znaleźli i zabezpieczyli dodatkowo 27 kg substancji niezbędnych w procesie produkcji amfetaminy. Z zabezpieczonej łącznie przez służby substancji, po umiejętnym przeprowadzeniu procesu chemicznego, można by uzyskać prawie 84 litry płynnej formy BMK. W dalszym etapie produkcji narkotyków, z takiej ilości prekursora można wytworzyć ponad 50 kg najwyższej jakości amfetaminy.

300 kg różnych narkotyków w jednym samochodzie w Gdańsku

Kilka dni wcześniej, tym razem w Gdańsku, Policjanci z tamtejszej Komendy Wojewódzkiej zatrzymali 25-letniego mężczyznę, który przewoził w swoim samochodzie znaczną ilość narkotyków. W sumie w swoim aucie miał blisko 300 kg różnego rodzaju środków odurzających. Czarnorynkowa wartość zabezpieczonych substancji to kilkanaście milionów złotych. Funkcjonariusze z Wydziału d/w z Przestępczością Narkotykową KWP w Gdańsku od kilku miesięcy pracowali nad rozpracowaniem grupy przestępczej, która miała zajmować się rozprowadzaniem narkotyków na terenie Pomorza. W wyniku intensywnych działań policjanci ustalili, że jeden z mieszkańców Rumii może mieć związek z przestępczą działalnością. Mundurowi podejrzewali, że regularnie przewozi on narkotyki, m.in. kokainę i marihuanę z terenu województwa mazowieckiego na Pomorze.

Fot. Policja

Ostatecznym efektem działań funkcjonariuszy stało się zatrzymanie 25-letniego mieszkańca Rumii, w momencie kiedy przewoził blisko 300 kg różnego rodzaju narkotyków. W używanym przez niego samochodzie dostawczym policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni, znaleźli między innymi 140 kg marihuany, 114 kg haszyszu i 2 kg kokainy.

Do przeszukania wykorzystano psa służbowego przeszkolonego do ujawniana narkotyków. Wskazał on, że w jednym z kartonów moga znajdować się środki odurzające. Następnie zatrzymano 41-letniego mieszkańca Mazowsza, który współpracował z zatrzymanym wcześniej mężczyzną. Policjanci ustalili, że to właśnie u niego dokonywane były przeładunki narkotyków. Podczas przeszukania jego mieszkania funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar gotówkę: 100 tys. dolarów, 27 200 złotych oraz 16 490 euro. Szacowana wartość zabezpieczonych środków wynosi 12 mln zł.

Rozbita zorganizowana grupa przestępcza działająca w trzech województwach

Policjanci z Zarządu CBŚP w Łodzi ustalili, że na terenie trzech województw -łódzkiego, śląskiego i kujawsko-pomorskiego działa zorganizowana grupa przestępcza. Z zebranych informacji wynikało, że jej członkowie zakładali nielegalne uprawy konopi indyjskich i produkowali na dużą skalę marihuanę. Wszystko wskazywało na to, że część z tych osób była już w przeszłości notowana za różne przestępstwa kryminalne i narkotykowe. Po przeprowadzeniu dokładnych ustaleń policjanci CBŚP przygotowali na terenie woj. śląskiego akcję, podczas której zlikwidowali plantację konopi oraz zatrzymali czterech mężczyzn.

Fot. CBŚP

Okazało się, że policjanci wkroczyli do obiektu w momencie tzw. ścinki roślin, a także w trakcie procesu ich suszenia, w wyniku którego pozyskuje się marihuanę. Podczas przeszukania policjanci znaleźli i zabezpieczyli około 2 kilogramy gotowej marihuany, 10 kilogramów mokrych, świeżo ściętych kwiatostanów,  blisko 700 krzaków konopi indyjskich w różnej fazie wzrostu, trzy jednostki broni palnej oraz około tysiąc sztuk amunicji. W tym samym czasie policjanci weszli także na teren innej posesji, położonej również w woj. śląskim. Tutaj odkryto kolejną plantację, gdzie rosło około 260 krzaków konopi. Policjanci CBŚP zatrzymali dwie osoby. W toku dalszych działań policjanci z Zarządu w Łodzi CBŚP dotarli na teren województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie zlikwidowali trzecią plantację. Tym razem ujawniono uprawę 100 krzaków, w końcowej fazie wzrostu roślin (tuż przed ścięciem). W miejscu zamieszkania kolejnego zatrzymanego, policjanci znaleźli też amfetaminę.

Łódź i Zielona Góra -zlikwidowane plantacje konopii indyjskich 

W tym miesiącu Policjanci kryminalni z Wydziału do Walki z Przestępczością Narkotykową KWP w Łodzi wspólnie z Policjantami z Tomaszowa zatrzymali mężczyznę, który uprawiał konopie indyjskie. Łącznie zabezpieczono ponad 1 kilogram narkotyków gotowych do dystrybucji. Łączna waga suszu roślinnego zabezpieczona u 44-latka wyniosła ponad 1080 gramów. Policjanci wykonując oględziny zwrócili uwagę na przyłącza elektryczne, które świadczyły, że w mieszkaniu mogło dochodzić do kradzieży prądu.

Fot. Policja

W Zielonej Górze policjantom zajmującym się zwalczaniem przestępczości narkotykowej udało się ustalić miejsce prowadzenia i zlikwidować plantację ziela konopi indyjskich, kluczowe okazały się ustalenia jednego z dzielnicowych. Działania operacyjne prowadzone przez policjantów zwalczających przestępczość narkotykową, doprowadziły do domu na jednym z zielonogórskich osiedli. 30-letni właściciel uprawy został aresztowany, a policjanci zabezpieczyli prawie 9 kg ziela konopi indyjskich.

Nerwowe zachowanie w trakcie kontroli drogowej - 1400 porcji środków odurzających

Z kolei policjanci z Dzierżoniowa w ostatnim czasie zatrzymali do kontroli drogowej 23-letniego mężczyznę, który w trakcie prowadzonych rutynowych czynności swoim nerwowym zachowaniem wzbudził podejrzliwość funkcjonariuszy. Ostatecznie okazało się, że mężczyzna posiadał przy sobie woreczek foliowy z białym proszkiem. W wyniku dalszej szczegółowej kontroli pojazdu znaleziono kolejne porcje narkotyków. Funkcjonariusze sprawdzili także miejsce zamieszkania podejrzanego i znaleźi tam kolejne nielegalne substancje. W sumie zabezpieczyli blisko 1400 porcji środków odurzających w postaci amfetaminy, metamfetaminy i marihuany.

Policja/jr

Reklama

Komentarze

    Reklama