Reklama

Policja

Policjant zarobi tyle co żołnierz? Kierwiński: zmienimy system wynagradzania

Fot. policja.pl
Fot. policja.pl

Dziś służba w Policji jest kompletnie niekonkurencyjna na przykład ze służbą w wojsku. Jest to kompletnie nielogiczne, więc będziemy to zmieniać – zapowiedział szef MSWiA Marcin Kierwiński. Jak dodał, różnica między pierwszą płacą policjanta, a żołnierza wynosi około tysiąca złotych.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński był w czwartek wieczorem gościem „Kropki nad i” w TVN24. Podczas rozmowy został m.in. zapytany o to, czego oczekuje od nowego komendanta głównego Policji insp. Marka Boronia. „Zatrzymania ubytków kadrowych. Nie mówię, że nagle uzupełnimy te braki z dnia na dzień, bo to jest po prostu niemożliwe. Ale zatrzymamy ten proces odpływu doświadczonych funkcjonariuszy” – powiedział Kierwiński.

Czytaj też

Zapowiedział też, że resort w tej sprawie pomoże. „Już wprowadziliśmy podwyżki dla policjantów. Zmienimy też system wynagradzania i ułatwimy powroty do Policji” - podkreślił.

Wyjaśnił przy tym, że kierownictwo MSWiA chce zmienić siatkę płac dla policjantów. „Dziś służba w Policji jest kompletnie niekonkurencyjna na przykład ze służbą w wojsku” – ocenił. Jak dodał, różnica pomiędzy pierwszą płacą policjanta, a wojskowego wynosi około tysiąca złotych. „Mówiąc szczerze jest to kompletnie nielogiczne, więc to też będziemy zmieniać” – zapewnił szef resortu spraw wewnętrznych i administracji.

Reklama

Czy dodatkowy „zastrzyk” pieniędzy dla policjantów wpłynie na poprawę sytuacji kadrowej w Policji? Z informacji jakie InfoSecurity24.pl w połowie marca przekazała Komenda Główna Policji wynika, że do 1 marca 2024 roku ze służby w Policji zwolnionych zostało 4121 funkcjonariuszy. W tym samym czasie przyjęto jedynie 54 osoby. Dane te robią wrażenie tym bardziej, kiedy zestawimy je z liczbą wakatów, która na początku marca przekroczyła 16 tys. (16 276 - przyp. red.). Oznacza to, że w formacji brakuje prawie 15 proc. obecnego stanu etatowego, który od stycznia tego roku wynosi 108 909 policjantów. 

Czytaj też

Nowe propozycje resortu mają także zachęcić tych, którzy planują wstąpić do formacji. Jak zapowiadało MSWiA, w tym roku do Policji ma zostać przyjętych dwa razy więcej policjantów niż w roku ubiegłym (ponad 10,5 tys.).

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

  1. user_1059722

    Ciągle rządzący mówią o podwyżkach dla.mlodych policjantów. Chyba zapomnieli, że to policjanci ze stażem 15+ odchodza ciekawe dlaczego, może dlatego, że place.pomiedzy mlodym policjantem a już doświadczonym z stażem 15+ jest.znikoma.

  2. Bolo1978

    Bodnar Ejchart może to przeczytacie Służba Więzienna tonie najniższe dodatki brak szacunku mobbing tak wygląda dzisiaj SW o wynagrodzeniach i warunkach pracy oddzialowych nie wspomnę. Czekamy na decyzję MSWIA dużo ucieknie z tego syfu.

Reklama

Najnowsze