Policja
Policjanci i terytorialsi ścigali żołnierzy z 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej
Łódzcy policjanci oraz terytoialsi ścigali żołnierzy z 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej, należący do 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Była to część wspólnego szkolenia, pozwalającego wojskowym na ćwiczenie swoich umiejętności w zakresie tzw. SERE – a więc przetrwania oraz ucieczki w warunkach odizolowania od własnych sił w sytuacjach ekstremalnych.
Policjanci Oddziału Prewencji Policji w Łodzi w ramach współpracy po raz kolejny spotkali się z żołnierzami 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej w czasie trwania wojskowego kursu szkoleniowego o nazwie „SERE B”. 12 grudnia 2019 roku w okolicach Inowłodza w woj. łódzkim, odbyły się wspólne ćwiczenia policjantów Oddziału Prewencji Policji w Łodzi i żołnierzy 1 Batalionu Kawalerii Powietrznej z Leźnicy Wielkiej. W ćwiczeniach brali również udział żołnierze 91 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej ze Zgierza, którzy wspomagali funkcjonariuszy Policji w prowadzeniu symulowanych działań pościgowych.
Wspólne przedsięwzięcie szkoleniowe przeprowadzone zostało w ramach realizacji kursu „SERE” dla polskiego personelu wojskowego planowanego do udziału w misjach stabilizacyjnych poza granicami kraju. Tego typu szkolenia mają na celu przygotowanie żołnierzy do działania na wypadek odłączenia się od swoich wojsk i konieczności przetrwania na wrogim terenie do czasu przybycia sił odzyskujących. Nazwa kursu dokładnie wskazuje idee szkolenia, a jest nią przetrwanie (Survival), unikanie wrogich sił (Evasion), stawianie oporu w przypadku schwytania (Resistance), ucieczka z niewoli, jeśli do niej doszło (Escape).
Działania pościgowe prowadzone były od wczesnych godzin porannych, a zakończyły się w godzinach wieczornych. Do ćwiczeń wykorzystano znajdujący się na wyposażeniu Policji sprzęt noktowizyjny i termowizyjny, a także komputery z modułami mapowymi oraz sprzęt nawigacyjny.
Jak zaznaczyli uczestnicy, samo szkolenie było sprawdzianem policyjnych procedur, taktyki działania oraz funkcjonalności sprzętu i wyposażenia. Jak podkreślają mundurowi, wspólne działania umożliwiły również nawiązanie współpracy z 91 Batalionem Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej, co w przyszłości pomoże usprawnić działania podejmowane w czasie realnych zdarzeń.
Tego rodzaju wspólne ćwiczenia wojskowo-policyjne są znane na całym świecie. Dotyczą one przede wszystkim możliwości działania wojsk specjalnych oraz jednostek elitarnych, np. powietrzno-szturmowych czy też powietrznodesantowych w obrębie SERE, ale nie tylko. Jedne z największych oraz najbardziej skomplikowanych pod względem zróżnicowania scenariusza ćwiczeń mają miejsce w Stanach Zjednoczonychm, i prowadzone są pod nazwą "Robin Sage".
Policja/JR